אלרגיה

כיצד נגרמת אלרגיה?

על מנת להבין כיצד נגרמת אלרגיה, ניתן להתבונן על דוגמה טיפוסית של בית משפחתי. זמן קצר לאחר שהחתול החדש מגיע לבית, האב מתחיל לסבול מעיניים דומעות ומהתעטשויות, אחד מהילדים מפתח שיעול וצפצופי נשימה, ואילו האם והילדים הנוספים אינם חווים כל תגובה שהיא לנוכחות החתול. כיצד ניתן להסביר תופעה זו?

המערכת החיסונית היא מנגנון ההגנה המאורגן של הגוף מפני חדירת פולשים זרים, בעיקר זיהומיים. תפקיד המערכת הוא לזהות ולהגיב לחומרים זרים אלו, הנקראים אנטיגנים, אשר מובילים לעיתים קרובות לתגובה חיסונית באמצעות ייצור נוגדנים, שהם חלבוני מגן המיועדים באופן ספציפי נגד אנטיגנים מסוימים.

נוגדנים אלו, או אימונוגלובולינים, הם הדרך של גוף בריא שאינו סובל מאלרגיות, להגן על עצמו ולהרוס חלקיקים זרים, ובכך לסייע באופן קל יותר לתפקוד המערכת החיסונית. לעומת זאת, אדם אלרגי מפתח סוג מסוים של נוגדנים בתגובה לחומרים מזיקים, בדרך כלל זרים, כגון קשקשי חתול, קרדית אבק או פריחת עצים וצמחים, בשל תפקוד לקוי, או תפקוד שאינו אופטימאלי, של המערכת החיסונית שלו.

בדרך כלל, קיימת תקופת "רגישות" אשר יכולה לנוע בין מספר ימים למספר שנים לפני פרוץ התגובה האלרגית. חשוב להבין כי אין זה אפשרי להיות אלרגי למשהו שאדם אף פעם לא נחשף אליו בעבר, אם כי החשיפה הראשונה עשויה להיות מלווה בתגובה אלרגית עדינה או בלתי ידועה.

אנשים אלרגיים מייצרים כמויות גדולות יותר של נוגדנים במערכת החיסונית שלהם, בהשוואה לאנשים שאינם אלרגיים. מבחינה היסטורית, נוגדן זה חשוב בהגנה מפני טפילים. בתקופה רגישה, החומר האלרגני מפעיל מתווכים כימיקלים שונים כגון היסטמין, ובכך נגרמת התגובה האלרגית בעת החשיפות הבאות לאלרגן.

בשלב הבא, גורמים כימיקלים אלו לנפיחות מקומית, דלקת, גרוד או ייצור ריר. אלו הם תסמינים אלרגיים טיפוסיים. בזמן רגישות, המערכת החיסונית מייצרת תגובה מוגזמת בעת החשיפות הבאות לאלרגן.

טיפולים לאלרגיה

ככלל, הטיפול העיקרי הטוב ביותר לאלרגיה הוא ההימנעות. כלומר, אם קיים חומר אלרגני המפעיל תגובות, מומלץ ביותר פשוט להימנע ממנו באופן מוחלט. בנוסף, קיימות אפשרויות טיפול רבות נוספות, כגון תרופות הנמכרות ללא מרשם, ותרופות מרשם שמקלות על התסמינים. בנוסף, גם זריקות אלרגיה מסייעות.

תרופות

כאשר הימנעות אינה פועלת לטיפול בתסמיני האלרגיה, רוב האנשים פונית לקבלת טיפול תרופתי. קיים מגוון רחב של תרופות זמינות לטיפול באלרגיות, כגון גלולות, משאפי אסתמה, משחות מקומיות לאקזמה, ומזרקי אפינפירין לשימוש עצמי בשעת חירום במקרה של תגובות אלרגיות קשות. כל טיפול נקבע באופן אישי על פי התסמינים אותם מציג המטופל וחומרתם, בהתחשב בהיסטוריה הרפואית שלו ובהתאם לסוגי רגישויות אחרות מהם הוא סובל.

טיפולים טבעיים ואלטרנטיביים לאלרגיות

כיום, אנשים רבים מבקשים תשובה שאינה כרוכה בטיפולים תרופתיים לבעיותיהם הרפואיות, כולל אלרגיות. למרבה המזל, ניתן לטפל באלרגיות בדרכים מגוונות ללא שימוש בתרופות. השיטות האלטרנטיביות הנפוצות ביותר כוללות דיקור, תרופות הומיאופתיות, תרופות צמחיות ויוגה. טיפולים אלו נחשבים לבטוחים, טבעיים והם אינם כרוכים בתופעות לוואי.

רוצים לדעת עוד על אלרגיה? אתר allergy.org.il מכיל מידע רב על סוגי אלרגיות, אבחון ואפשרויות טיפול