התמודדות עם בן זוג נוחר

כיצד מתמודדים עם בן זוג נוחר?

עוברים עלייך לילות קשים מנשוא? מתעוררת עצבנית לעבודה? הכרית שאת מניחה בחוזקה על הראש כל לילה כבר לא עוזרת? בא לך, פשוטו כמשמעו – להרוג את בן הזוג שלך? הגיע הזמן שתדברו על בעיית הנחירות שלו.

החיים במחיצת בן זוג שסובל מנחירות יכולים להפוך אפילו זוגיות נפלאה לזוגיות חורקת. פעמים רבות, אדם שסובל מנחירות (בעיקר גברים, אך לא נפלה גם נשים בהחלט סובלות מכך) כלל איננו מודע לכך שהוא נוחר.

בנות זוג של נוחרים כרוניים יודעות לספר לא פעם על נטייתו של בן הזוג להכחיש את קיומה של הבעיה, או להמעיט מחומרתה.

כאשר בת הזוג מתלוננת, ללא הועיל, על כך שהנחירות המטרידות גורמות לה לעייפות בלתי נסבלת, לעצבנות ולמתח, היא עשויה להתחיל בתהליך של התרחקות פיסית ואף נפשית. בן הזוג המתעלם מהבעיה אותה מעלה בת זוגו, עשוי להחמיר את הנזק הזוגי שבהחלט עשוי להסתיים בפרידה.

הבשורות הטובות הן שניתן בהחלט להתמודד עם בעיית הנחירות. כמו בכל בעיה שמשפיעה על שני בני הזוג, כדאי מאוד להגיע עם רצון טוב, הקשבה, ונכונות להענקת תמיכה.

בעיה שהיא מעבר לסתם עייפות

נחירות, מעבר להיותן בעיה זוגית, יכולות להביא את בת הזוג ולעיתים גם את הנוחר עצמו למצב של עייפות כרונית. ישנם מחקרים שמצביעים על כך שנחירות עלולות לגזול בין שעה לשעתיים של שינה טובה בכל לילה, מבני הזוג של האדם הנוחר.

מדובר בממצא בעל חשיבות, משום שעייפות מתמשכת פוגעת באספקטים נרחבים של החיים. עייפות פוגעת ביכולת התפקוד בעבודה, היא מגלמת בתוכה סיכון חיים של ממש (הארכת זמן התגובה בנהיגה, למשל).

אדם עייף יהיה סבלן פחות, יתפקד פחות טוב בעבודה ועם הילדים, הוא עלול לפתח בעיות רגשיות וגם גופו יהיה חלש יותר ופגיע יותר להדבקות במחלות.

על דום נשימה בשינה שמעתם?

אבל לא רק עייפות של בן הזוג הינה תולדה של הנחירות. יתכן מאוד שבן הזוג הנוחר סובל מבעיה רפואית שידועה בשם דום נשימה בשינה.

במקרים אלו, הנחירה משולבת בפגיעה באספקת חמצן לגוף. כאשר אספקת החמצן נמוכה, עלולות להתחולל יקיצות מרובות במהלך הלילה, אף בלי שהישן יכול להבחין בהם באופן מודע.

יקיצות אלה לאורך זמן מביאות לעליה בלחץ הדם, ולהגדלת הסיכוי לפגיעה בשריר הלב, לעייפות, לבעיות רפואיות נוספות.

דום נשימה בשינה אף מקנה זכויות שונות בביטוח לאומי – זכויות לבעלי דום נשימה בשינה לחצו כאן

יחסים בסכנה

למרות שרבים מהנוחרים אינם סובלים מדום נשימתי, הרי שאין לזלזל בנזק שגורמים הנחירות למערכת היחסים הזוגית. למרות שבעיית הנחירות הינה קרקע פורייה של בדיחות עם או על חשבון הנוחר, הרי שעבור נשים רבות מדובר בבדיחה עגומה למדי.

הכניסה למיטה בשעות הערב, ביחד, אמורה לפנות את בני הזוג מטרדות היום יום שלהם, ולהעניק להם יכולת להתקרב ולתמוך זה בזה. עבור רבים, בייחוד זוגות וותיקים, הזמן שבין הכניסה למיטה לבין ההירדמות הוא זמן חשוב להתקרבות, לקיום יחסים, לניהול שיחה מלב אל לב, לשיתוף ולאינטימיות.

כאשר בת הזוג של האדם הנוחר יודעת שמצפה לה עוד לילה קשה, לקולה של תזמורת צורמנית אישית משלה, אין להתפלא שיכולתה להתקרב לבן הזוג נפגעת.

עייפות, פגיעה באינטימיות עד כדי פרידה וגירושין, עצבנות, והגברת הסיכון למחלות, הן תולדה ישירה של נחירות, והן גם סיבה טובה להילחם בתופעה ולעשות זאת בשניים.

אוכל-שתייה, גבר-אישה

התמודדות עם בעיה של נחירות תהיה קלה יותר אם נרתמים לכך שני בני הזוג. בין הסיבות המרכזיות שגורמות לתופעת הנחירות ומחמירה אותה, ניתן לציין את עודף המשקל, העישון, וההפרזה בצריכת אלכוהול.

הפחתה במשקל מביאה במקרים רבים להטבה משמעותית בבעיית הנחירות. אין צורך להזכיר כאן את התועלות הבריאותיות הרבות שמביאה עמה ירידה במשקל, אך כדאי בהחלט לומר שכדאי להפוך את התזונה הנכונה לפרויקט משותף זוגי ואפילו משפחתי.

גם הפסקת עישון והקטנה בצריכת האלכוהול נמצאו כמועילים לנוחרים כבדים. הפחתה במשקל, הפסקת עישון ושתייה במידה, כאשר הם מלווים במערכת יחסים זוגית שנמצאת בעליה, יכולים להיות תוצר לוואי חיובי מאין כמוהו של הנחירות הטורדניות.

כמובן שלעיתים אין מנוס לפניה לקבלת טיפול בנחירות באופן מקצועי – טיפולים רבים הוכחו כיעילים ומפחיתים את עוצמת ותדירות הנחירות משמעותית.

התמודדות חיובית

התמודדות חיובית ומשותפת עם בעיות נחשבת לגורם "משפר זוגיות" מאין כמוהו. התמיכה בבן הזוג וההירתמות המשותפת אינה מסתכמת רק בדיאטה או בהפסקת עישון.

כאשר מתברר שהנחירות הן סימפטום של דום נשימה במהלך השינה, הפתרונות יכולים להיות מסוגים שונים לגמרי.

שימוש במסכות חמצן אשר מספקות חמצן בלחץ, כדוגמת CPAP (שמומלצת במקרים חמורים של הפסקות נשימה מרובות מידי שעה), איננה דבר שקל להסתגל אליו. תמיכה של בת הזוג עשויה להיות ההבדל בין הצלחת הטיפול לבין כישלון.

פתרונות מסוג אחר כגון שימוש בהתקנים דנטליים, יכולים להתאים במקרים של דום נשימתי בדרגה בינונית, או כשהמטרה היא הפסקת בעיית הנחירות בלבד (כלומר לאלה שאינם סובלים מהפסקות נשימה משמעותיות).

אם נסכם, הרי שבעיית הנחירות פוגעת באיכות החיים הזוגית במידה כזאת שעשויה להביא לפרידה ולגירושין. גם איכות החיים, הבריאות והשלווה הנפשית של שני בני הזוג, הן הנוחר והן זה שאינו יודע לנחור, נפגעת במידה שהיא לעיתים קטנה ולעיתים גדולה, אבל תמיד מטרידה.

מריבות, התעלמות, או הכחשה, עשויות להביא לתוצאות בלתי רצויות. ניתן ומומלץ להתמודד עם הבעיה יחד, כזוג. זה כדאי וזה אפשרי!

המאמר בחסות המרכז לטיפול בנחירות והפרעות שינה

מחשבה אחת על “כיצד מתמודדים עם בן זוג נוחר?

  1. לבעלי יש כנראה דום נשימה בשינה אבל הוא מפחד ללכת לטיפול כי שמענו שאפשר לפסול את הרישיון בגלל זה. איך אפשר לקבל טיפול בלי שזה יהיה רשום בשום מקום?

סגור לתגובות.