אוטיזם

הגורמים לאוטיזם

אוטיזם הוזכר לראשונה בספרות הפסיכיאטרית לפני חמישים שנים. מאז בוצעו מחקרים רבים והועלו תיאוריות שונות אודות הגורמים למחלה. ראשית, יש להכיר בכך כי אוטיזם מייצג קבוצה רחבה של תסמינים אשר עשויים לנבוע מגורמים רבים, כגון מאות וירוסים שונים, המערכת החיסונית, גורמים גנטיים וגורמים סביבתיים.

אוטיזם נחשב להפרעה מבוססת מבחינה ביולוגית. בעבר, הציעו חלק מהחוקרים כי אוטיזם הוא תוצאה של ליקויי בריאות אצל האם. אמונה זו גרמה לכאב רב ואשם מיותר כלפי הורים לילדים עם אוטיזם, כאשר למעשה, חוסר היכולת של אוטיסט לקיים מגע הולם עם הסביבה הוא אחד התסמינים העיקריים של הפרעה התפתחותית זו.

גורמי סיכון מסוימים לאוטיזם כוללים הריון בגיל מבוגר, כמו גם שימוש בתרופות במהלך ההיריון, דימום או סוכרת הריונית. תמיכה נוספת לתיאוריה ביולוגית של אוטיזם כוללת מספר הפרעות נוירולוגיות ידועות אשר משויכות לתכונות האוטיסטים. מידע נוסף על אוטיזם באתר autism.org.il

גורמים ביולוגיים

מספר מחלות ותנאים רפואיים הגורמים לאוטיזם כוללים הפרעה תורשתית; התפתחות לא תקינה של המוח; תסמונת רט (מוטציה של גן יחיד) ופגמים ביוכימיים. נראה כי אוטיזם הוא התוצאה הסופית, או מסלול סופי משותף של הפרעות רבות אשר משפיעות על התפתחות המוח.

בנוסף, מחקרי מוח הוכיחו כי אנשים עם אוטיזם נוטים לסבול ממספר ליקויים בגודל המוח. יחד עם זאת, כאשר רופאים קובעים אבחנה של אוטיזם, הם אינם כוללים את הגורמים הידועים של התנהגויות אוטיסטיות. הידע אודות התנאים הגורמים להתקדמות האוטיזם משתנים מאדם לאדם וממצב למצב, ובעוד שחלק מהמקרים נחשבים לאוטיזם "טהור" אנשים אחרים מזוהים עם אוטיזם עקב סיבות ספצפיות.

הגורמים להתקפים

קיים קשר חזק בין אוטיזם והתקפים, הנובעים כתוצאה מגורמים אחרים, ועלולים לפתח התנהגויות דמויות אוטיזם. קשר אחד שלעיתים קרובות אינו מובן הוא קשר בין התקפי אוטיזם ותסמונת לנדאו, הידועה אף בשם אפילפסיה נרכשת. חלק מהילדים הסובלים מתסמונת זו מפתחים אובדן פתאומי של כישורי שפה וקשיים ביכולת להבין את הסביבה. רבים מפתחים לעיתים קרובות גם את התסמינים של אוטיזם.

ילדים אלו סובלים לעיתים קרובות, אך לא תמיד, מדפוס אופייני של פעילות מוחית חשמלית במהלך שינה עמוקה, נקראת סטטוס אפילפטיקוס. הגיל של תחילת אובדן השפה או נסיגה בהתנהגות הוא סביב גיל ארבע, מה שמאפשר את האבחנה בין תסמונת לנדאו לאוטיזם, המוצג לראשונה בקרב ילדים צעירים יותר.

הקשר הגנטי לאוטיזם

היות והפרעות רבות ושונות עלולות לגרום לאוטיזם, שאלת הגנים היא מורכבת, אך אין ספק, כי גנים של אוטיזם עוברים בתורשה. מחקרים שבוצעו לאחרונה מצאו כי קיים גן אחד לפחות, הנקרא כרומוזום 13, האחראי לאוטיזם משפחתי. בחלק מהמשפחות נראה כי אוטיזם עובר מדור לדור. במשפחות אחרות, הוא אינו נמצא בדורות קודמים, אך משפיע על אחים.

יחד עם זאת, לרוב המכריע של האנשים עם אוטיזם לא קיימת היסטוריה משפחתית חזקה, התומכת בהנחה כי שילוב של גורמים סביבתיים וגנטיים תורמים להתפתחות המחלה. בהקשר זה, סביבה נועדה לציין כל גורם שאינו גנטי, וכולל זיהומים, רעלים, תזונה או היבטים סביבתיים אחרים.

חיסונים ואוטיזם

למרות שבעבר פורסם כי חיסונים מסוימים, חומרים משמרים הנמצאים בחיסונים או תרופות הנלקחות לטיפול בתופעות לוואי של חיסונים עלולים לגרום לאוטיזם, הדעה הרווחת הנתמכת באמצעות מחקר מאשרת באופן עקבי כי חיסונים אינם גורמים לאוטיזם.

עוד בנושא באתר 0-15