דיאליזה

מהי דיאליזה?

דיאליזה הנה "סם החיים" של קבוצת אנשים ההולכת וגדלה שסובלים מבעיות תפקודיות של הכליות. למעשה הכליה הינה מנקה הרעלים הביולוגי מגוף האדם, בתהליך הדיאליזה מעבירים את דמו של המטופל דרך מכשיר הדיאליזה לצורך ניקוי רעלים.

תפקוד כליות תקינות הנו הכרחי לקיום החיים. הדם בגופנו כולו מגיע אל הכליות, הכליות מסננות את הדם מחומרים כימיים, פסולת ונוזלים עודפים, כך נשמר האיזון בין מלחים ונוזלים בגוף.

במצב בו רק כליה אחת לא מתפקדת נהוג להסירה כאשר הכליה הנותרת בדרך כלל גדלה וממלאת את תפקידה של הכליה החסרה, כאשר שתי הכליות אינן מתפקדות קיימת הצטברות הדרגתית של נוזלים ופסולת בדם, מצב העלול לגרום למוות.

הטיפול הוא באמצעות השתלת כליה או שימוש בדיאליזה – מכונה אשר מחקה את פעולת הכליות הלא מתפקדות.

הדיאליזה אינה מרפאה אלא רק עוזרת לתחזק את גוף האדם עד שתמצא לו תרופה או תורם מתאים.

קיימים שני סוגים של טיפולי דיאליזה

המו-דיאליזה: מכשיר חוץ-גופני המתפקד ככליה מלאכותית אשר מנקה את הדם. תחילה, מגדילים את כלי הדם בתהליך כירורגי ולאחר מכן ניתן להחדיר את הצינורות (קטטרים).

הדם מוזרם מחוץ לגוף על ידי הצינור המוחדר לתוך הוריד, הדם עובר דרך מסננים המסירים את הפסולת ולאחר מכן הוא מוזרם חזרה לגוף דרך צינור אחר.

זמן הטיפול תלוי בנתונים פיזיים של המטופל: משקל, מידת תפקוד הכליות, כמות הפסולת, וגם בנתונים טכניים כגון סוג ציוד הדיאליזה, הטיפול נמשך בדרך כלל כ-4 שעות 3 פעמים בשבוע.

המו-דיאליזה מתבצעת בבית החולים או במכון דיאליזה. במקרים מסוימים ניתן לבצע את הטיפול בבית לאחר הדרכה ובתנאים מיוחדים: המטופל נמצא במצב יציב ומסוגל להתמיד בטיפול, אין מחלות אחרות העלולות לסכן את המטופל, כאשר יש מטפל שמסוגל לעזור בתהליך והבית מותאם לשימוש במכונת הדיאליזה, תנאים אלו הhנם משתנים ואינם קבועים. קופות החולים מעניקות מימון לטיפולי הדיאליזה.

דיאליזה פריטוניאלית:  בתהליך זה לא מוציאים את הדם מגוף המטופל אלא מנקים את הדם בעזרת צינורית המוחדרת לחלל הבטן באמצעות ניתוח, את המשך הטיפול ניתן לבצע בבית המטופל. בצינורית זו מוזרמת תמיסה מיוחדת אשר סופגת את הפסולת מן הדם שזורם בבטן, הפסולת מוזרמת מחוץ לגופו של המטופל דרך הצינור והדם הנקי עושה דרכו אל הכליות.

דיאליזה פריטוניאלית ניתנת לביצוע על ידי החולה או קרוב משפחה אשר מזרים את הנוזל דרך הצינור ומחליף את שקית הנוזל כל 4 שעות, או על ידי מכונה אוטומטית שמרוקנת ומחליפה את שקיות הנוזל כל שעתיים במשך הלילה.

הדיאליזה הפריטוניאלית נחשבת לטיפול טוב יותר מאחר וישנה פגיעה מועטה באיכות החיים למרות מעורבותו הגבוהה של המטופל.  מטופלים רבים מעדיפים לבצע את הטיפול בביתם, להמשיך בשגרת חייהם, ולמנוע מעצמם את ההרגשה הנלוות בהגעה קבועה לבית החולים.

 במהלך שנות ה-20 הדיאליזה עברה תהליכים ניסיוניים על מטופלים שונים. בזכות הפיתוחים כיום, חולי דיאליזה יכולים להמשיך לשמר את אורך החיים אליהם הם מורגלים.

בנוסף, ישנם מרכזים מיוחדים לחולי כליות בכל דרגות המחלה המלווים את המטופלים ואת בני משפחותיהם לאורך התהליך. המרכזים שמים דגש על אווירה נעימה ותומכת על מנת לאפשר לחולים לעבור את התהליך בסביבה חיובית ככל הניתן.

ישנם מחקרים שונים למחלות כליה הממשיכים לעבוד על פיתוחים שונים אשר יקלו על חולי הכליות ואף יעזרו להם בעתיד לתפקד בצורה קלה ופשוטה יותר.

מי שעובר טיפולי דיאליזה זכאי לזכויות שונות לחצו כאן