דליות ברגליים בזמן הריון

מה עושים עם דליות ברגליים בזמן הריון?

דליות (או "פקקת"), הינם ורידים  המנופחים ומורחבים ולעיתים מפותלים הנמצאים קרובים לפני העור בגפיים. דליות יימצאו לרוב ברגליים, אך עלולות להופיע במקומות נוספים כגון הזרועות והידיים ואף במפשעה במקרים נדירים.

דליות ברגליים הינה לרוב תופעה המתבטאת בעיקר בפגם אסתטי ללא סימנים נוספים. עם זאת, תתכן תחושה של נפיחות, לחץ, כאב ולעיתים ירידה בתחושה בגפה בה מופיעות הדליות.

מקובל לחשוב היום שדליות קורות לרוב בקרב נשים, במיוחד אצל נשים שיש להן היסטוריה משפחתית וכן סיבה לפגיעה בהחזר דם אל הלב.

הגורמים להופעת ורידים ברגליים

מנגנונים הגורמים לפגיעה בהחזר דם ללב כוללים פגיעה בשסתומי ורידים וכן עקב לחץ או עומס על חזרה דמית כמו שקורה אצל נשים בהריון. אצל נשים בהריון ישנה עלייה במשקל הגוף בתקופה קצרה יחסית (תקופת ההריון), ובנוסף הרחם המתפתח נוטה ללחוץ על ורידים מרכזיים ובכך מקשה על החזרה הורידית אל הלב.

במקרה של דליות המתפתחות בזמן הריון, לרוב אין צורך בטיפול רפואי או ניתוחי שכן לרוב הדליות חולפות מעצמן לאחר סיום תקופת ההריון. אם בכל זאת נדרש או רצוי טיפול בדליות ברגליים, ניתן לחלק את הטיפול בדליות לטיפול שמרני וטיפול ניתוחי.

בטיפול שמרני, מומלץ להרים את הרגליים בזמן מנוחה וכן ללבוש גרביים אלסטיות שמטרתן "לסחוט" את הורידים ובכך לעודד חזרה דמית מהרגליים. כמו- כן, מומלץ לבצע פעילות גופנית (כמו צעדות) שמטרתה שיפור זרימת הדם בגפיים.

מידע הוסף – ורידים ברגליים באתר veins

בטיפול ניתוחי ישנן כמה אופציות הכוללות:

  • שימוש בלייזר - שמטרתו סגירת דליות קטנות. השימוש בלייזר גורם לדליות להצטלק ולעבור נמק. לאחר מספר שבועות הדליות אמורות להעלם.
  • שימוש בקטטר - הכנסת קטטר בעל קוטר קטן מספיק להכנס  לתוך הדליות והפעלת חום מקומי לצורך הריסת הדליות. תוך מספר שבועות הם עוברות הצטלקות, נמק והעלמות.
  • עירטול ורידי - בניתוח זה, וריד ארוך מוצא דרך סדרה של חתכים קטנים דרך העור. זרימת הדם בגפה אינה נפגמת , שכן הדליות נמצאות בגובה שטחי יחסית, בעוד זרימת הדם העיקרית נמצאת ברמה פנימית יותר בגפה.
  • הסרה אנדוסקופית של הדליות - בתהליך זה, מוכנס קטטר עם מצלמת וידיאו המשמשת למציאת הדליות והריסתן המכנית. בטכניקה זו משמתשים לרוב רק במצבים של נמק רציני בגפה.

ניתן לבצע את רוב הפרוצדרות המצוינות לעיל במסגרת אישפוז יום או טיפול במרפאת חוץ.

לאחר טיפולים ניתוחיים, יש חשיבות עליונה לחבוש את הגפיים כנדרש ולבצע פעילות גופנית. מטרת פעילות גופנית זו היא לשפר את זרימת הדם בגפה כדי למנוע מצב של קרישת דם.

כמו כן, יש להקפיד למנוע את המצבים התורמים להיווצרות דליות חוזרות – כגון שמירה על משקל גוף, להרים רגליים בזמן מנוחה וכדומה.

מחשבה אחת על “מה עושים עם דליות ברגליים בזמן הריון?

  1. אני שמתי את הרגליים באמבטיה חמה וזה מאוד עזר לי ושחרר לי את הנפיחות ברגליים

סגור לתגובות.