באילו מקרים ניתן לקבל הכרה בנכות מביטוח לאומי?

באילו מקרים ניתן לקבל הכרה בנכות מביטוח לאומי?

אנשים רבים לוקים במחלות כתוצאה מחשיפה לחומרים מסוכנים, תאונות עבודה או חווים פגיעה הפוגעת באיכות חייהם ובתפקודם.

במצבים מסוימים יהיו אנשים אלה זכאים לפנות למוסד לביטוח לאומי ולתבוע הכרה בנכות. הכרה בנכות עשויה לזכות את התובע בשלל זכויות והטבות, אשר המרכזית שבהן היא קבלת קצבת נכות.

אילו סוגי פגיעה מזכים את הסובלים מהם באחוזי נכות? על כך במאמר שלפניכם.

סוגי נכות

נכות הינה שם כולל למגוון גדול ורחב של פגיעות. חלק מן הפגיעות יכולות להקשות ואף לפגוע ביכולת התפקוד של הסובלים מהן. הפגיעות נחלקות למספר תתי נושאים:

נכות רפואית מול נכות תפקודית

נכות רפואית – הינה הגדרה למצב רפואי הפוגע בשלמות הגוף. למוסד לביטוח לאומי ישנה רשימה ארוכה ומפורטת של כל המחלות והפגיעות האפשריות, ולדרגות החומרה בתוכן, כאשר כל מחלה או פגיעה זוכה לאחוזי נכות.

אדם יכול להיות מוגדר כבעל נכות רפואית ועם זאת להמשיך ולתפקד כרגיל, ויכול כמובן לסבול מנכות רפואית שמגבילה מאד את תפקודו.

נכות תפקודית - נכות תפקודית בודקת את רמת הפגיעה של הנכות בתפקוד היום יומי של האדם, ובמיוחד ביכולת ההשתכרות שלו. במקרה זה, ההחלטה יכולה להיות תלוית מקרה. כך למשל אדם שנכווה וסובל מצלקות עשוי להיות מוכר כבעל נכות תפקודית נמוכה אם הצלקות אינן פוגעות ביכולת ההשתכרות שלו (למשל, מתכנת מחשבים לא יינזק מבחינת כושר עבודתו אם יסבול מצלקות. לעומת זאת דוגמנית, עלולה לאבד את מקור פרנסתה ולא להיות מסוגלת להמשיך ולעבוד במקצועה).

עוד בנושא – סוגי נכויות באתר תקנה

נכות ממחלה, מלידה או נכות מתאונה

רוב מקרי הנכות נגרמים כתוצאה ממחלה או תאונה.

נכות ממחלה נקבעת במצבים בהם המחלה היא כרונית, סופנית או כאשר המחלה גרמה לנכות (סרטן ברגל שהביא לקטיעת הרגל למשל).

נכות מתאונה יכולה להיגרם על ידי תאונת דרכים, תאונה ביתית או תאונת עבודה. ההשלכות הכספיות של תאונת עבודה יהיו שונות מן הזכויות שיינתנו לנפגעי תאונה מסוג אחר.

ישנם גם סוגי נכות שהנכה נולד איתם, או סוגי נכות התפתחותיים שהתפתחו בשלבים הראשונים לחיים.

סוג הפגיעה

נכות פיזית: כאשר הפגיעה היא גופנית. פגיעה באיבר אחד או יותר או במערכות הגוף השונות.

נכות נפשית: כאשר הפגיעה היא פסיכיאטרית. דיכאון, סכיזופרניה, מאניה דפרסיה ואף מצבי טראומה חריפים, הפוגעים בתפקודו של האדם ובאיכות חייו.

נכות שכלית: מצבים של פיגור שכלי, פגיעה מוחית מולדת או לאחר תאונה.

האם כל אדם בעל בעיה זכאי לקבל אחוזי נכות?

לא. על מנת להיות מוכר כבעל אחוזי נכות יש לעמוד בפני ועדה רפואית. הועדה הרפואית בודקת את קיום הבעיה, חומרת הבעיה, ומידת ההשפעה של הבעיה על תפקודו של התובע, ובמיוחד על כושר ההשתכרות שלו.

לצורך כך יש להביא חוות דעת רפואית מתאימה השקלול של מדדים אלה ייקבע האם האדם יוכר כנכה ומה יהיה גובה אחוזי הנכות שלו.