השתלת שיניים

השיטות להשתלת שיניים

מומחים לרפואת שיניים מדווחים שהביקוש לביצוע של השתלות שיניים בישראל נמצא בעליה מתמדת. יחסית למרבית מדינות העולם, קיימת בישראל מומחיות רבה בתחום זה, תוצאה ישירה של הביקוש הרב לביצוע השתלות כתחליף לשימוש בשיניים תותבות מסורתיות. שיניים כאלה, שניתנות לשליפה, מהוות לא פעם ירידה משמעותית באיכות החיים של המטופלים עקב פגיעה בלעיסה ובמראה האסתטי ואף בתחושה הנפשית של המטופל.

במסגרת השתלת שיניים, על הרופא להחדיר את השתל עצמו לתוך עצם הלסת. פעולה זו, שהיא השלב הראשון של פעולת ההשתלה, היא זו המעניקה בהמשך לכתר עצמו את הבסיס ליציבותו. על פני השתל יורכב בהמשך הכתר שהוא למעשה המרכיב בעל הצורה של השן הטבעית. כפי שקורה ברפואה בכלל, עם התפתחות תחום ההשתלות החלו הרופאים להציע שיטות שונות להשתלה. הבחירה בכל דרך ודרך תלויה בגיל המטופל, במצב השיניים שבפיו, חוסנה של עצם הלסת, מצב בריאות כללי ועוד.

השיטה המסורתית

בשיטה של השתלות שיניים המסורתית והוותיקה ביותר נעשה שימוש במשך שנים רבות. מדובר בשיטה אמינה, כאשר רופאי שיניים רבים הינם בעלי ניסיון רב בביצועה ועל כן היא עדיין פופולארית מאוד. כמו בחלק מהשיטות החדשות יותר, שיטה זו מבוססת על השתלה והחלמה. פירוש הדבר הוא זה: בשלב הראשון מבצע הרופא קדיחה בעצם הלסת ומחדיר לתוכה את השתל האנטומי. שתל זה הינו לרוב בעל צורה של בורג שעשוי מחומר חזק ועמיד כגון טיטניום.

לאחר הכנסת השתל המטופל משוחרר לביתו מתוך מטרה להניח ללסת להחלים ולסיים את הקליטה. תהליך זה של קליטה מבוצע כאשר הלסת עוברת תהליך טבעי של עיבוי המכסה את השתל ומעניק לו יציבות מירבית. רק לאחר תקופה של מספר חודשים ניתן להמשיך בתהליך ההשתלה ולהשלים אותו.

בשלב השני מבוצעת למעשה פעולה כירורגית נוספת. פעולה זו כוללת את החשיפה של קצה השתל והתאמה של כתר מתאים. יתרונה של השיטה – השגת יציבות טובה למערכת השיניים המלאכותיות. החיסרון – מדובר בטיפול הארוך ביותר לפני שניתן לחזור לשגרה.

חוסכים ניתוח

השיטה השנייה עליה נדבר ידועה בשם "השתלה ביום אחד". בשיטה זו מכניסים את השתל באופן כזה שעצם הלסת לא תכסה אותו תוך כדי תהליך ההחלמה. פעולה זו מהווה יתרון לא רק בשל קיצור התקופה שנדרשת עד לסיום התהליך אלא גם מפני שחוסכים את הניתוח הנוסף שנועד לחשיפת קצה השתל, לצורך חיבור השן המלאכותית.

היתרון הברור של השיטה – חיסכון בניתוח וזירוז משמעותי של תקופת ההחלמה. החיסרון – השיטה איננה מתאימה לאנשים בעלי צפיפות עצם לסת שאיננה במצב מיטבי. אנשים בעלי צפיפות לסת נמוכה עלולים שלא להימצא מתאימים לביצוע השתלה כזו.

התוצאות המהירות

שיטה חדשה, יחסית, לביצוע השתלות שיניים, כזו שנותנת תוצאות מהירות ביותר ידועה בשם "שיטת ההעמסה המיידית". שיטה זו נתונה במחלוקת בין רופאי שיניים שונים. מצד אחד, קיימים רופאים המטפלים בשיטה זו והסבורים שהיא איננה פוגעת בסיכויי ההחלמה והקליטה של השתל. מצד שני יש את המתנגדים לה וטוענים שעדיף לדבוק בשיטות הוותיקות.

חשוב לציין שהשיטה תוכל להצליח רק במידה וקיימת צפיפות עצם טובה בלסת וכן בעיקר כשמדובר על מועמדים להשתלה בעלי בריאות כללית טובה מאוד.

מידע על כל השיטות ואפשרויות לביצוע השתלת שיניים באתר implants.org.il – המרכז להשתלות שיניים – באתר תוכלו למצוא מידע ולגבי מי מתאים לביצוע השתלה, מהם הסיכונים והיתרונות והחסרונות בכל שיטה.