איך מזהים התקף אסטמה?

איך מזהים התקף אסתמה?

התקף אסתמה הוא מצב בו הסימפונות מתכווצות ומונעות מהאוויר להיכנס אל תוך הריאות. במהלך התקף, מופיעה חסימה של דרכי האוויר אשר מתבטאת בקוצר נשימה קשה, שיעול וצפצופים.

בנוסף לכך, עקב ההליך הדלקתי אשר גורם להתקף האסתמה יכולה להופיע ליחה אשר תפריע גם כן לנשימה.

כמעט כל מי שחולה באסתמה יודע לזהות את ההתקף ואת הסימנים המקדימים לו, ולהתמודד איתו בצורה מתאימה (לדוגמא בעזרת משאף). עם זאת, חשוב לזכור שזיהוי התקף אסתמה אצל אנשים אחרים הוא מיומנות חשובה מאוד, אשר מאפשרת הצלת חיים במקרים רבים.

צפצופים

המאפיין העיקרי והחשוב ביותר של התקף אסתמה הוא צפצופים, אשר מופיעים בצורה ברורה במקרים רבים. הצפצופים מבטאים את כליאת האוויר בריאות, אשר לא מצליח לצאת החוצה בשל סגירת הסימפונות, ועל כן כמעט תמיד יופיעו בנשיפה.

כך, במקרים של התקף אסתמה כל הוצאת אוויר החוצה תלווה בשריקה עדינה, שהיא הצפצוף. חשוב לציין שלמרות שכמעט תמיד הצפצופים מופיעים בעת נשיפת האוויר, קיימים מקרים בהם הצפצופים יכולים להופיע גם בשאיפה (ועל כן אין לשלול אסתמה אם מופיעים צפצופים בשאיפה).

למרות שעל מנת לשמוע את הצפצופים בצורה הטובה ביותר יש להשתמש בסטטוסקופ, ניתן בהחלט להצמיד את האוזן לבית החזה, ולשמוע האם מופיעים צפצופים בזמן הנשימה. במידה ולא קיים סטטוסקופ בהישג יד, מומלץ להניח את האוזן בזהירות על הגב העליון משני צידי עמוד השדרה ולהאזין.

כמובן שבחלק מהתקפי האסתמה הצפצופים חזקים מאוד ונשמעים ממרחק, אך במקרים הקלים יותר בהחלט ניתן להשתמש בטכניקה הזו על מנת לשמוע אותם.

חשוב להדגיש שקשה מאוד להבחין בין צפצוף על רקע התקף אסתמה ובין צפצוף כתוצאה מסיבות אחרות, וגם רופאים מנוסים ביותר לא תמיד יודעים לעשות זאת על סמך האזנה בלבד, ועל כן כל אדם עם צפצופים יכול להיות עם התקף אסתמה וכדאי לטפל בו.

מידע על הגורמים לאסטמה לחצו כאן

מאמץ נשימתי

כל התקף אסתמה מתבטא במאמץ נשימתי אשר כולל:

  • נשימה מאומצת - התקף האסתמה גורם לכך שהנשימה תהיה מאומצת מאוד, וקצב הנשימה יהיה גבוה (מעל 20 לדקה במבוגרים, 30 בילדים ו-50 בתינוקות).
  • דופק מוגבר - ברוב המקרים מאמץ נשימתי יתבטא גם בדופק מוגבר והחולים יהיו טכיקרדיים (מעל 100 במבוגרים). יש לציין שדופק מוגבר אינו סימן ספציפי להתקף אסתמה, ויכול להופיע במקרים נוספים.
  • יציבה אופיינית - חולי אסתמה מסגלים לעצמם יציבה אופיינית אשר בה הם יושבים עם גב שעון קדימה וידיים מונחות על הברכיים. בצורה זו הם גורמים להרחבת נפח החזה ומקלים על נשימתם.
  • שימוש בשרירי עזר נשימתיים - אחד המאפיינים החשובים ביותר של מאמץ נשימתי מוגבר הוא שימוש בשרירי עזר נשימתיים, ובמידה ורואים כיווץ של שרירי הצוואר, השרירים הבין צלעיים או את הרחבת הנחיריים מדובר בקוצר נשימה משמעותי ביותר אשר דורש טיפול מיידי.

מידע נוסף: אסטמה באתר שירותי בריאות בישראל