טיפול פסיכולוגי קבוצתי

טיפול פסיכולוגי קבוצתי

טיפול פסיכולוגי קבוצתי, כפי שרומז שמו, הוא סוג של טיפול פסיכולוגי אשר מתנהל עם קבוצת אנשים, בניגוד לפגישת טיפול של אחד-על-אחד. זהו סוג של פסיכותרפיה אשר בה מטפל פסיכולוג, אחד או יותר ועובדים עם מספר אנשים באותו הזמן. סוג טיפול זה זמין באופן נרחב במגוון מקומות, כולל טיפולים קבוצתיים פרטיים, טיפולים בבתי חולים, במרפאות לבריאות הנפש ובמרכזים קהילתיים.

יעילות הטיפול הקבוצתי

היתרון המשמעותי ביותר של טיפול קבוצתי הוא הסיוע אותו מקבל המטופל באמצעות ההבנה שהוא אינו לבד, וכי קיימים אנשים אחרים הסובלים מאותן בעיות. לעיתים קרובות מהווה גילוי זה סוג של הארה והקלה עצומה לאדם.

הטיפול הקבוצתי מסייע למטופל לפתח מיומנויות תקשורת חדשות המתבטאות בהתייחסות לאחרים בדינמיקה של קבוצה, הוא משתמש בכישורים אלו על מנת להתייחס אל החברה בכלל, ולומד כיצד לתקשר עם החברים האחרים באופן אשר מסייע לו במערכות יחסים מחוץ למסגרת הטיפולית. בנוסף, חברי הקבוצה, אשר סובלים מאותה בעיה, או בעיות, תומכים זה בזה ומציעים דרכים חדשות להתמודדות עם בעיה מסוימת.

הצטרפות  לקבוצת טיפול פסיכולוגי עשויה להיות מעט לא נוחה בהתחלה, כאשר המטופל מתבקש לדון בבעיותיו האישיות מול זרים. יחד עם זאת, העובדה כי אחרים מתמודדים עם אותו סוג של מצב עשויה לסייע לו להיפתח ולדון בתחושותיו. בנוסף, כל הדיונים המתנהלים בתוך הקבוצה, נשמרים תמיד בסוד.

במצבים מסוימים, טיפול פסיכולוגי יכול להיות יעיל מאוד. מחקרים מראים כי סוג טיפול זה מתאים לנפגעי דיכאון עמוק ואנשים שעברו טראומות.

למה ניתן לצפות מטיפול קבוצתי?

טיפולים קבוצתיים משתנים באופיים, אך התשתית הבסיסית זהה. מדובר בקבוצה קטנה של מטופלים אשר אינה מונה למעלה מעשרה אנשים, שנפגשים על בסיס קבוע כדי לדון בתחושותיהם ובעיותיהם ולספק תמיכה הדדית.

את המפגשים מנחה פסיכולוג מקצועי אשר הוכשר במיוחד לטיפול קבוצתי. המטפל משמש כמנחה ועשוי להציע נושא לדיון בקבוצה, או לאפשר, לעיתים, לחברי הקבוצה לבחור את הנושא לדיון. תפקיד המטפל הוא לוודא כי הדיון אינו חורג מהנושא המדובר, כי קיימת תרבות תקשורת, ובעיקר, הוא מכוון את הדיון, באמצעות שאלות והערות אשר נועדו לספק למשתתפים את התובנות והמסקנות החדשות.

כחלק מהטיפול הקבוצתי, מנסים חברי הקבוצה לשנות הרגלים ישנים שאינם אופטימאליים לטובת הסתגלות לדרכים חדשות, יעילות יותר. בדרך כלל, מאופיינים מפגשי הטיפול במידה רבה של אינטראקציית דיון בין חברי הקבוצה. לעיתים מחליט הפסיכולוג המנחה את הדיונים לבצע אף פעילות ספציפית כגון טיפול בפחדים וחרדות מסוימים.

למי מתאים טיפול פסיכולוגי קבוצתי?

טיפול קבוצתי מסייע לכל אדם הזקוק לשירותים פסיכולוגיים. בדומה לטיפול פרטני, קבוצות תמיכה מסייעות לאנשים הסובלים ממצבים דוגמת דיכאון מתמשך, בעיות משפחתיות, התמכרויות, מחלות כרוניות ועוד. בחלק מהמקרים, משתתפי הטיפול עוברים גם טיפול פסיכולוגי אישי.