פיזיותרפיה לכאבי גב

פיזיותרפיה לכאבי גב

אנשים רבים סובלים מכאבי גב. גרוע מכך – מחקרים מראים שעם השנים חלה ירידה בגילאים של אנשים הסובלים מכאבים משמעותיים, המלווים בירידה בתפקוד הכללי.

אם בעבר התופעה נחשבה לבעיה של הגיל המבוגר, כיום יש גם בני נוער ואפילו ילדים המתלוננים על כאבים שכאלה.

על מנת להתמודד עם הכאבים ניתן לבחור בשיטות מגוונות, כאשר בין הדרכים היעילות ביותר להתמודדות עם כאב חריף ועם מגבלות בתנועה נמצאת, ללא ספק, הפיזיותרפיה.

מטפלים עם רישיון

עבור אנשים רבים שסובלים מכאבים בכלל ומכאבים בגב בפרט, קיימת נטייה לבחור בפתרון הקל של מנוחה, נטילת תרופות נגד כאבים או שילוב של שתי הדרכים הללו. למרות שבחלק מהמקרים פתרון זה יכול להביא להקלה, לרוב התוצאות תהיינה זמניות ולעיתים לאחר מכן תהיה גם החמרה.

במרבית המקרים בהם חווה האדם כאבים באזור הגב, הדבר נובע מיציבה לא נכונה ומחולשת יתר של שרירים מייצבים בגב ובבטן. במקרים אחרים המיחושים נובעים מפגיעה בעמוד השדרה, שחיקה של החוליות, שינויים מבניים או מפריצת דיסק.

מקובל להניח שכושר גופני לקוי והרגלי ישיבה ותנועה לא נכונים הם האשמים בתופעות בלתי נעימות אלה, כאשר גם לגנטיקה יש תפקיד מסוים.

כדי למנוע בעיות גב, חשוב מאוד להקפיד על חיזוק שרירים מייצבים ועל פעילות גופנית סדירה, כל אחד על פי מצבו הגופני ועל פי גילו. אולם כאשר כבר מופיעים כאבים, הדרך הטובה ביותר להתגבר עליהם היא באמצעות תרגול תרגילי פיזיותרפיה אישיים. תרגול כזה, מביא לתוצאות טובות מכיוון שהוא מבוסס על ניסיון מקצועי וליווי מדוקדק של המטופלים ולכן במקרים רבים אשני מקצוע ממליצים על ביצוע פיזיותרפיה לטיפול בכאבי גב

המטפלים הפיזיותרפיסטים מחויבים ברישוי מקצועי, בלימודי המקצוע, ובעמידה בתנאים מחמירים. המסוגלות שלהם לרדת לעומק הבעיה, לסלק את הכאב ולחזק את רקמות השריר איננה מוטלת בספק.

אמנם גם פעילות גופנית משקמת יכולה להיות יעילה מאוד, אבל פעמים רבות הדבר אינו יכול להחליף פיזיותרפיה אישית, המבוססת על מדעי הפיזיולוגיה ועל ניסיון קליני מתמשך.

טיפולים משולבים

לעיתים קרובות המלצה לגשת לפיזיותרפיסט תגיע מרופא המשפחה. אנשים שמחלימים מניתוח, כאלה שנפגעו בתאונה, ואחרים המתלוננים על כאב שאיננו חולף לאחר שבועות ארוכים, יקבלו המלצה לפנות למכון הפיזיותרפיה.

הטיפול יכול להינתן באמצעות קופות החולים השונות, בבתי החולים (אם מדובר על חולה שעבר ניתוח או אשפוז) או לחילופין – באופן פרטי.

כאשר מתמקדים בכאבי הגב, ניתן לקבל טיפול משולב שכולל טיפול במגע, טיפול בתנועה, שימוש בעזרים מכאניים שונים וכן טיפול בחשמל, במגנט או במים. על מנת לחוש הטבה של ממש יהיה צורך לקיים סדרה של טיפולים שכבר במהלכם מורגשת הטבה של ממש.

לפני סיום, נדגיש שפיזיותרפיה נחשבת לפעילות גופנית פסיבית למדי. התוצאות המתקבלות הן טובות אך אין להסתפק בהן. מומלץ להמשיך ולבצע גם בבית תרגול נוסף, בהתאם להמלצות המטפל וזאת כדי למנוע את הישנות הופעת הכאבים או לכל הפחות – לזכות בהקלה של ממש ולטווח זמן ארוך.