נשירת שיער

מה גורם לנשירת שיער?

זה מתחיל בנסיגת קו השיער, כאשר המצח הופך להיות גבוה יותר, והשיער בחלק האחורי של הראש מתדלדל יותר ויותר. כל אדם שני סובל מנשירת שיער גבוהה או נמוכה. כמעט ולא קיימים צעדי טיפול מוצלחים, למרות המגוון העצום של קרמים ותמיסות שאינם מבוססים באופן מדעי רשמי.

מזה זמן רב, קיים חשד בעולם הרפואה כי היבטים תורשתיים מהווים גורם משמעותי לנשירת שיער, אך לא היה ברור אלו גנים מדויקים מעורבים. כיום, גילו לראשונה צוות חוקרים במרכז החיים והמוח של אוניברסיטת בון, בשיתוף עם ד"ר רולנד קרוז, מנהל מרפאת העור באוניברסיטת דיסלדורף, כי אחד הגורמים האחרים לנשירת שיער הוא גנטי.

במשך מספר שנים, ביצעו החוקרים מחקר בפריסה ארצית בקרב משפחות שבהן מספר גברים הושפעו מנשירת שיער. הם נטלו דגימות דם מהמתנדבים ותרו אחר גנים פוטנציאליים כגורם לנשירת השיער, ובסופו של דבר גילו אותם.

בשלב הראשון של המחקר הצליחו החוקרים לצמצם את החיפוש לשורת אזורים של כרומוזומים שונים. הגורם המשמעותי ביותר נחשד כגן לקולטן האנדרוגן. לדברי החוקרים, גרסה אחת של גן זה נמצאה בקרב גברים שסבלו מהתקרחות מוקדמת בשלב מוקדם מאוד של חייהם.

קולטני אנדרוגן בקרקפת

הממצאים מאפשרים שני הסברים, מסבירים החוקרים. אפשרות אחת היא כי יותר קולטני אנדרוגן נוצרים בקרב גברים המושפעים מנשירת שיער, או שגרסת הקולטן מתפתחת כתוצאה מהשפעה גנטית. שני המנגנונים עשויים להוביל להשפעת אנדרוגנים אשר גורמת לנשירת שיער.

מסקנות אלו מסבירות כיצד אובדן שיער נגרם באופן תורשתי. הגן לקולטן האנדרוגן נמצא על כרומוזום X. גברים יורשים תמיד כרומוזום זה מהאם. במקרים רבים יורשים גברים את הגנים של הסב מצד האם ולא את הגנים של האב.

יחד עם זאת, נשירת השיער אינה נגרמת פשוט באמצעות גן אחד. החוקרים סבורים כי קיימות ראיות לכך שגנים אחרים מעורבים בתופעה, ואינם תלויים בהורים. לכן, לעתים יכול הגן התורשתי האחראי על נשירת שיער לעבור אף ישירות מהאב לבן.

על מנת לזהות גנים נוספים המעורבים בתופעה, תרו החוקרים אחר מתנדבים נוספים. הם בדקו גברים מתחת לגיל ארבעים, הסובלים מנשירת שיער חמורה, ונטלו דגימות דם מהאחים וההורים המושפעים אף הם מהתופעה. גם כאן היו התוצאות זהות והחוקרים קבעו באופן חד משמעי כי אחד הגורמים המשפיעים על נשירת שיער, לצד מתח נפשי, תזונה ירודה ושימוש בסמים, הוא גנטי.

השפעת הגנים על נשירת השיער

נשירת שיער הינה תופעה נפוצה אשר מושפעת מגורמים גנטיים בעיקר בקרב גברים. נתונים סטטיסטיים מדווחים על כארבעים אחוזים מהגברים בגילאי ארבעים, ועל כחמישים אחוזים מהגברים מעל גיל חמישים, אשר סובלים מנשירת שיער אשר אובחנה כנובעת מסיבות גנטיות.

למרות המחקרים, הגורם המדויק להתקרחות הגנטית אינו ידוע עדיין בוודאות, אך המדענים סבורים כי הגורם נעוץ בפעילות בלתי רצויה של אנזים הקרוי 'Five alpha reductase', אשר גורם לטסטוסטרון הגברי לשנות את אופיו המקורי. הטסטוסטרון הופך להורמון אשר גורם להתנוונות הזקיקים בשיער הראש עד לנשירתו המוחלטת.

אז מה עושים? כל הטיפולים להשתלת שיער