מתי לפנות למכון שמיעה?

מתי לפנות למכון שמיעה?

אין ספק כי אדם אשר יכולת השמיעה שלו לקוייה סובל מקשיים רבים: חוסר תקשורת עם הסביבה, קושי להתמצא במרחב, וכתוצאה מכך – פגיעה מכל אחד מהיבטי החיים. למרבה המזל, קיימים כיום כלים טכנולוגיים מתקדמים שנועדו לסייע לסובלים מבעיות שמיעה.

הצעד הראשון בדרך לפיתרון הוא, כמובן, פנייה אל מכון שמיעה. אבל איך ניתן לדעת מתי צריך לעשות את זה? הנה מספר מקרים נפוצים שצריכים להעלות אצלכם נורה אדומה.

הסיבה העיקרית לפנייה למכון: ירידה בשמיעה

לא קשה להצביע היום על גורמים לפגיעה בשמיעה. הגורם המשפיע העיקרי הוא הגיל: עם השנים, שמיעתו של האדם כמעט תמיד נחלשת בהדרגה. מעבר לכך, כמעט וכל נוסע באוטובוס עוטה על עצמו זוג אוזניות, בהן שומע מוזיקה בדציבלים מפלצתיים. גם המסיבות הרעשניות וסביבות עבודה עמוסות מזמינות פגיעה בשמיעה.

מודעות צריכה להיות מילת המפתח. בדרך כלל, האדם יבחין כי קשה לו לתקשר עם הסביבה החל מתקופה מסויימת ("מה אמרת?"), ירגיש עצמו "אבוד" ויזכור כי בעבר הווליום של הטלוויזיה היה נמוך הרבה יותר, נגיד. כשזה קורה, מומלץ לגשת למכון השמיעה הקרוב בהקדם האפשרי, מאחר והנזק רק גדל עם השנים.

גם החשיפה יכולה להצביע על בעיות קיימות בשמיעה, או לכל הפחות על התפתחותן של בעיות עתידיות. אדם המבלה במסיבות רועשות מדי יום, או כזה העובד באתר בנייה רועש, למשל, עלולים לפתח במידה סבירה של ודאות קשיים שמיעתיים מסוימים.

מקרה פנייה שני למכון שמיעה: ילדים

ילדים הם אוכלוסייה בעייתית מאד כשזה נוגע לקשיי שמיעה. אחרי הכל, המודעות שלהם לא מפותחת כמו המבוגרים לגבי התפקוד העצמי שלהם, ובנוסף- הם מרגישים פעמים רבות לא בנוח לשתף את הוריהם בבעיות המקיפות אותם.

בעיות שמיעה יכולות להתפתח כבר משנותיו הראשונות של הילד, ויש לשים את הדעת על כך. למשל, כאשר הוא אינו חוזר על מילים שהוא שומע, או מתקשה לדבר עם בני גילו-  ייתכן מאד כי השמיעה הלקוייה היא "האשם".

מיותר לציין את הנזקים האפשריים של שמיעה לקוייה בגיל צעיר- החל מקושי מהותי ברכישת שפה, דרך בעיה בתקשורת עם הסובבים ועד לניתוק חברתי מוחלט. החדשות הטובות הן שלא צריך להתאמץ יותר מדי כדי לערוך כאלה בדיקות. הפנייה למכון שמיעה היא אחת התחנות המרכזיות בכל בדיקת סקר, הנערכת לתינוקות ולילדים.

אגב, הנוהל כיום הוא לבצע בדיקה ראשונית של סינון שמיעה עוד בחדר היולדות. המטרה היא לזהות את הבעיה כמה שיותר מוקדם, כבר אמרנו.

לקיחת תרופות עלולה להחליש את השמיעה

במקרים לא מבוטלים, מחלות אחרות הן שמחלישות את השמיעה. או ליתר דיוק: התרופות שמטפלות בהן. קיימות מספר תרופות אשר כוללות בתוכן מרכיבים הפוגעים בשמיעה, כשאחת הדוגמאות המוכרות ביותר היא אנטיביוטיקת הגנטמיצין.

אדם צריך להתייעץ עם הרופא טרם לקיחת תרופות העלולות להשפיע על השמיעה, ובכל מקרה: במצב של פגיעה בה, שהחל בדיוק עם לקיחת התרופות, לשקול עם הרופא את המשך הטיפול.