עיצוב האף

כיצד מתבצע ניתוח לעיצוב האף?

ניתוח אף נחשב לניתוח נפוץ, שמקובל לביצוע מטעמים אסתטיים. בין הבוחרים בניתוח זה ניתן למצוא יותר נשים מאשר גברים אם כי גם בקרב גברים מדובר על טיפול נפוץ למדי. בין הבוחרים בטיפול זה ניתן למצוא אנשים שמבקשים לתקן אף נטוי, פחוס או נשרי, לצד כאלה שבוחרים ביצירת מראה של אף סולד או במבנה אחר שמתאים יותר למבנה הפנים הכללי.

למרות שמדובר על ניתוח קצר יחסית, כדאי לדעת שמדובר על פעולה כירורגית לכל דבר, שמצריכה הכנה מתאימה ותשומת לב גם מצד המנתח וגם מצד המטופל. להלן מידע חשוב שהתקבל ממומחי עיצוב האף באתר Nose.org.il

הכנה מוקדמת

לפני הניתוח חשוב לקחת ברצינות את הפגישות עם הרופא המטפל. במהלך השיחה או השיחות עם הרופא ימסור המטופל מידע רפואי על פי הצורך. בנוסף יערכו צילומים ויתבצע תיאום ציפיות שנועד לאפשר לרופא להבין מהו "האף המושלם" בעיניו של המטופל. לעיתים מתברר שהציפיות של המטופל הן סבירות והגיוניות ולעיתים אחרות יתברר שמדובר על ציפיות לא ריאליות. חשוב להבין זאת מוקדם ככל האפשר וליצור הבנה משותפת ויכולת הסכמה בדבר פתרונות אפשריים.

כחלק חשוב מאותה הכנה נערכת הדמיה ממוחשבת. ההדמיה נועדה להמחיש את מראה האף והשתלבותו כחלק מהפנים בהווה לעומת המצב הצפוי לאחר הניתוח. זהו כלי עזר חשוב הן למטופל והן עבור הרופא.

הרדמה בניתוח

למרות שחלק גדול מניתוחי האף מבוצעים בהרדמה מקומית בלבד, אין מדובר בכלל בל יעבור. ישנם מקרים שבהם ניתן ואף רצוי לבצע את הפרוצדורה תחת הרדמה מלאה, לעיתים בשל מצבו הנפשי של מטופל חרד במיוחד. במידה ויוחלט על ביצוע הרדמה מלאה הרי שנוכחות הרופא המרדים בזמן הניתוח הופכת לחשובה. עם זאת, במידה וניתן יש עדיפות להרדמה מקומית שכן כאן תהליך ההחלמה מהיר יותר וכך גם ההתאוששות.

פתוח או סגור

שאלה חשובה שיש להתייחס אליה עוד לפני ביצוע החתך הזעיר ביותר הינה באיזה אופן יתבצע הניתוח. קיימות כמה פרוצדורות כירורגיות והבחירה תיקבע בהתאם למבנה הפנים, למיומנות של הרופא, ולשיקולים מקצועיים שונים. בין היתר ניתן לבחור בפרוצדורה סגורה – דהיינו פרוצדורה שבה החתך הראשוני נעשה מהנחיריים. כאן לא תופיע צלקת על פני האף וזוהי גם השיטה המובילה כיום. השיטה השנייה, המכונה שיטה פתוחה, נפוצה יותר במקרים שבהם נדרשת פעולה מורכבת יחסית. גם כאן, מנתח מקצועי מסוגל להגיע למצב שכמעט לא מבחינים לאחר מעשה בצלקת ניכרת.

במהלך הטיפול עצמו ינקוט הרופא בשיטות שונות לעיצוב האף והסחוס (שהוא המקנה לאף את המראה האופייני). בין היתר עשויים להתבצע פעולות של חיתוך ושיוף, של הסרה ושל שבירה. לעיתים תינתן התייחסות גם למחיצות האף (למשל כאלה הדורשות יישור), וכן לעיצוב הנחיריים במקרה של חוסר פרופורציה.

תהליך ההחלמה

חשוב לדעת שאת ההתרשמות הסופית ממצב האף לא ניתן לקבל בסמוך לאחר הניתוח. נפיחות, בצקת ושטפי דם הינם תופעות אופייניות שמצריכות תקופות החלמה והתאוששות. גם לאחר ששטפי הדם נעלמים והנפיחות יורדת נזקק האזור לזמן נוסף עד שיקבל את המראה הסופי. הבשורות הטובות הן שסקרי מטופלים מוצאים שעל פי רוב הלקוחות מרוצים מהתוצאה הסופית ורק לעיתים רחוקות תידרש התערבות נוספות לצורך מקצה שיפורים.