סוגי טיפולים לסרטן המעי הגס

סוגי טיפולים לסרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס נחשב לגורם התמותה השני בעולם המערבי. סרטן המעי הגס מתפשט במעי, בתוספתן ובחלחולת (הרקטום) כמעט ללא סימני אזהרה ומהווה אחד מסוגי הסרטן המורכבים לטיפול. לכן, מניעה ואיבחון מוקדמים יכולים להביא לעלייה משמעותית ביכולת הריפוי ואפילו למנוע את התפתחותה של המחלה.

 הגורמים לסרטן המעי הגס וקבוצות הסיכון

גידולים ממאירים המתפשטים במעי הגס יכולים להיווצר כתוצאה מחלוקה וריבוי של תאים באופן מהיר יותר מן הנורמה אשר בנוסף להתרבות המהירה גם עוברים מוטציה. תאים אשר אינם עוברים מוטציה הופכים לגידולים שפירים (פוליפים) לעומתם תאים שעברו מוטציה הופכים לגידולים ממאירים העלולים לשלוח גרורות, לחדור את המעי הגס ולהתפשט לאיברים נוספים בגוף.

במידה ונמצאו גידולים ממאירים או שפירים באזור המעי הגס, בתוספתן או בחולחולת רצוי להוציאם כיוון שגם גידולים שפירים עלולים, עם הזמן, להתפתח לגידולים ממאירים ומסרטנים.

 סוגי הטיפולים לסרטן המעי הגס

 סוג הטיפול תלוי בחומרת המחלה, התפשטותה, מיקום הגידול ומצב בריאותו של המטופל. גילוי מוקדם יכול להביא לריפוי ב- 90% מן המקרים ללא התערבויות פולשניות, לעומת זאת איבחון מאוחר מצריך טיפולים פולשניים כמו ניתוחים אשר עלולים לגרום לסיבוכים ואף למוות.

ברוב המקרים מתגלה הסרטן באמצעות בדיקות שיגרתיות כגון בדיקת דם סמוי בצואה או בעקבות תלונות "מחשידות" אותן מזהה הרופא מדברי המטופל- הימצאות דם בצואה, עייפות מוגברת, כאבי בטן, שינויים ביציאות, נפיחות, שילשולים, עצירויות וחוסר נעימות בבטן יכולים להוות חשד להתפתחות סרטן המעי הגס. שתי בדיקות עיקריות באמצעותן מאבחנים הרופאים האם מדובר בסרטן המעי הגס הינן: בדיקת דם סמוי בצואה וקולונוסקופיה.

 סוגי הטיפולים לסרטן המעי הגס כוללים:

 ·         ניתוח- במרבית המקרים נאלצים הרופאים לבצע ניתוח להסרת הגידולים, בלוטות הלימפה המנקזות אותו ובמידה וקיימים איזורים נגועים נוספים מסירים גם אותם. לקראת הניתוח מבצעים הרופאים בדיקה של רמת התפשטות הגידול ודירוג רמת הסיכוי והסיכון של הניתוח בהתאם למטופל. ההכנה לניתוח מתבצעת באופן מיידי לזמן האיבחון וכוללת גם הכנה של המעי שיהיה נקי ככל שניתן מצואה וחיידקים. הניתוחים מבוצעים בהרדמה כללית ולעיתים בשילוב עם הרדמה אפידורלית.

·         סוגי ניתוח אפשריים- סוג הניתוח נקבע בעקבות מקום הגידול ורמת התפשטותו. סוגי הניתוח כוללים: כריתת מעי גס ימני, כריתת מעי גס ימני נרחבת, כריתת מעי גס רוחבי, כריתת מעי גס שמאלי, כריתת מעי גס מפותל, כריתה תת- שלמה של המעי הגס, כריתה בטנית שלמה של המעי הגס וכריתה לפרוסקופית של המעי הגס.

 מעקב והמשך טיפול

 נמצא על ידי מחקרים רבים כי טיפול כימותרפי הנעשה כחצי שנה מתום הניתוח יכול להפחית את הסיכוי לחזרתם של הגידולים הממאירים ולהעלות את סיכויי ההחלמה. כמו כן קיים טיפול תרופתי על פי הצורך. מפאת החשש שמה יחזרו הגידולים הסרטניים נמצאים חולים אלו במעקב קבוע במסגרת המרפאה לכירורגיה אונקולוגית והמרפאה האונקולוגית.

מידע נוסף באתר www.oncology.org.il