פטריית הקנדידה

פטריית הקנדידה

רקע כללי

קנדידה היא פטריית שמר, אשר נפוצה מאוד ונמצאת באופן קבוע במקומות שונים בגוף. הקנדידה בדרך כלל לא גורמת להופעת סימפטומים ואינה מזיקה, אך לעתים יכולים להופיע התפרצויות של זיהומים, המתבטאות בעיקר כפטרת בלשון או כפטרת נרתיקית. התפרצות של קנדידה בדרך כלל מופיעה אצל חולים מדוכאי חיסון, או לאחר שימוש ארוך טווח באנטיביוטיקה, ולרוב אפשר לטפל בה בקלות על ידי טיפול מקומי מתאים.

 גורמים להתפרצות של קנדידה

באופן כללי, קנדידה לא אמורה לגרום לשום נזק, והיא יכולה להיות בגופנו ללא כל השפעה עליו. בזכות מערכת החיסון החזקה שלנו אשר דואגת לחסל את הקנדידה ברגע שהיא מאיימת להתפרץ, וחיידקי הפלורה הטבעית אשר מונעים את שגשוג אוכלוסיית הקנדידה ומפריעים לה ליצור זיהום, גופנו מצליח להתמודד עם הקנדידה ללא כל בעיה. עם זאת, קיימים מצבים שונים אשר מפרים את שיווי המשקל הזה, ויכולים לגרום בסופו של דבר להופעת זיהום בקנדידה:

  • שימוש באנטיביוטיקה – שימוש ארוך טווח באנטיביוטיקה גורם לחיסול אוכלוסיית הפלורה הטבעית, ולשגשוג הקנדידה. בעוד חיידקי הפלורה הטבעית רגישים לאנטיביוטיקה ומחוסלים כאשר משתמשים בה לאורך זמן, הקנדידה לא מושפעת מהטיפול האנטיביוטי, ותופסת את מקומם של החיידקים שחוסלו.
  • שימוש בסטרואידים – סטרואידים הם תרופה מצויינת כטיפול אנטי דלקתי, והם משמשים במחלות דלקתיות ואלרגיות רבות. שימוש ארוך טווח גורם לפגיעה קשה במערכת החיסון, וכתוצאה להופעת זיהומים בקנדידה.
  • כשל של מערכת החיסון – כשל של מערכת החיסון יכול להופיע במצבים רבים, כמו מחלת האיידס, טיפולים כימותרפיים, מחלות המטולוגיות שונות ומצבים נוספים. ברגע שמערכת החיסון אינה מתפקדת כראוי, פטריית הקנדידה יכולה לשגשג ללא כל בעיה, ולכן זיהומים בקנדידה אופייניים מאוד אצל מדוכאי חיסון.

אתר candidafree מציע בדיקות לאבחון קנדידה – באמצעות משטחים שונים ניתן לאבחן בצורה מדוייקת את סוגי הקנדידה ולבדוק את קיומן בגופנו.

 קנדידה נרתיקית

קנדידה נרתיקית מופיעה אצל נשים רבות בשכיחות גבוהה מאוד, וכמעט כל אישה תסבול במהלך חייה מהתפרצות של קנדידה נרתיקית. הקנדידה גורמת לכאבים אופייניים וגרד, המלווים בהפרשות מרובות ואדמומיות. קנדידה נרתיקית מופיעה לרוב אצל נשים המשתמשות בגלולות למניעת הריון, אך יכולה גם להופיע מסיבות נוספות. הטיפול בקנדידה הנרתיקית נעשה לרוב על ידי תכשירים מקומיים, אשר גורמים לחיסול הקנדידה תוך מספר ימים.

 קנדידה בלשון

קנדידה בלשון, אשר נקראת גם פטרת הפה היא מצב אופייני מאוד, בעיקר אצל ילדים. הופעת הפטרת בחלל הפה גורמת לכאב רב והופעת תפליטים לבנים על הלשון והחיך. הכאב בדרך כלל מונע מהילדים לאכול, גורם לתחושה מוזרה בפה ויכול לגרום לדימומים. אחד הגורמים האופייניים להופעת קנדידה בחלל הפה הוא שימוש במשאפי סטרואידים, אשר נחשב לטיפול קבוע אצל חולי אסתמה.

הסטרואידים גורמים להחלשת מערכת החיסון בפה ומאפשרים את שגשוג הקנדידה, ולכן פטרת בלשון אופיינית מאוד לחולי אסתמה. הטיפול בקנדידה בחלל הפה פשוט מאוד, ובדרך כלל שימוש בתכשירים מקומיים למשך מספר ימים יוביל להיעלמות הפטרת.

 קנדידה במערכת העיכול

בשנים האחרונות נראה שקנדידה במערכת העיכול יכולה לגרום לנזקים שונים ולהופעת סימפטומים רבים. קנדידה נמצאת באופן קבוע במערכת העיכול, אך אצל אנשים מסויימים היא משגשגת מאוד, ומונעת את הפעילות התקינה של מערכת העיכול.

נוכחות הקנדידה במערכת העיכול יכולה לגרום למגוון תסמינים, החל משינויים בהרגלי היציאות (שלשולים ועצירות), חוסר תיאבון ותחושת מלאות, ועל סימפטומים סיסטמיים כמו כאבי שרירים, כאבי ראש והפרעות לתפקוד הכללי. אי לכך, בשנים האחרונות פותחו מגוון טכניקות לחיסול הקנדידה במערכת העיכול, ואנשים רבים פונים אל נטורופתים ואנשי מקצוע אחרים על מנת לקבל ייעוץ בנוגע לקנדידה במערכת העיכול. יש לציין שמדובר בנושא אשר לא נחקר לעומק, והידע לגביו עדיין מוגבל ואינו כולל מחקרים נרחבים.

מחשבה אחת על “פטריית הקנדידה

  1. האם זה יכול להיות שקנדידה גורמת לעייפות כרונית? ואם כן מה יכול לגרום לזה?

סגור לתגובות.