פרקינסון

שלבי התפתחות פרקינסון

מחלת פרקינסון מסומנת באמצעות הנוכחות של תסמינים מסוימים מוכרים, אשר כוללים, בין היתר, רעד בלתי נשלט, חוסר קואורדינציה וקשיי דיבור. יחד עם זאת, הסימנים והתסמינים משתנים מאדם לאדם ועלולים להחמיר ככל שהמחלה מתקדמת.

רופאים רבים המאבחנים את הפרעה מוחית זו מסתמכים על סולם דירוג המסווג את חומרת התסמינים. קנה המידה מחולק לחמישה שלבים המבוססים על התקדמות המחלה. התסמינים העיקריים כוללים רעד בלתי נשלט, האטה בתנועה, קשיים באיזון ובעיות עתידיות בעמידה ונוקשות בגפיים. מידע נוסף בפורטל חולי הפרקינסון

שלבי התפתחות מחלת הפרקינסון:

שלב ראשון. השלב הראשון הוא הצורה המתונה ביותר של מחלת פרקינסון. בשלב זה, יתכן שהחולה יפגין תופעות יוצאות דופן, אך הן אינן חמורות דיין ואינן מפריעות למטלות יומיומיות ואורח החיים הכללי. למעשה, הסימנים של ההפרעה כה מינימאליים בשלב זה עד כי ניתן להחמיצם לעיתים קרובות. רעידות וקשיים אחרים בתנועה מתרחשים בדרך כלל באופן בלעדי בצד אחד של הגוף בשלב הראשון. תרופות מרשם מסייעות באופן יעיל למזעור התסמינים.

שלב שני. השלב השני נחשב לצורה מתונה של פרקינסון, והתסמינים בולטים יותר ומתבטאים בנוקשות, רעידות מורגשות, שינויים בהבעות הפנים, קשיים בהשלמת משימות, ונוקשות שרירים, אך עדיין לא קיימת פגיעה באיזון בשלב זה. החולים חשים בתסמינים בשני צידי הגוף ולעיתים קרובות חווים קשיים בדיבור. ההתקדמות מהשלב הראשון לשלב השני עשויה לארוך מספר חודשים או אפילו שנים, ולא קיימת דרך לחזות את ההתקדמות האישית.

שלב שלישי. השלה השלישי מציב את מחלת הפרקינסון במרכז הבמה, ומציין נקודת מפנה חשובה בהתקדמותה. תסמינים רבים זהים לתסמיני השלב השני, פרט לאובדן שיווי המשקל וירידה ברפלקסים. מסיבה זו, נפילות נפוצות בשלב זה. המחלה משפיעה באופן משמעותי על יכולת ביצוע מטלות יומיומיות, אך החולים עדיין יכולים להשלימן. טיפול תרופתי המשולב עם ריפוי בעיסוק וטיפול פיזיותרפיה מסייעים בהפחתת התסמינים.

שלב רביעי. יכולת השמירה על העצמאות במחלת פרקינסון מפרידה בין השלב השלישי לרביעי. בשלב זה, החולה יכול לעמוד ללא סיוע, אך התנועה עשויה להיות כרוכה בשימוש בהליכון או סוג אחר של מכשיר עזר. חולים רבים אינם יכולים לחיות בגפם של זה של המחלה המאופיין בירידה משמעותית בתנועה ובזמני התגובה. חיים בודדים בשלב מאוחר זה של המחלה עלולים להפוך משימות יומיומיות רבות לבלתי אפשריות והמצב עלול להיות מסוכן מאוד.

שלב חמישי. השלב החמישי הוא השלב המתקדם והמתיש ביותר של מחלת פרקינסון. נוקשות מתקדמת ברגליים גורמת להקפאת התנועה. החולים זקוקים לכיסאות גלגלים ולעיתים קרובות אינם מסוגלים לעמוד מבלי ליפול. הם זקוקים לסיוע וטיפול מסביב לשעון על מנת למנוע נפילות. בשלב זה, חולים רבים עלולים אף לסבול מהזיות וליפול קרבן לאשליות מזדמנות. הטיפול התרופתי בשלב זה הוא קריטי לשליטה על התסמינים.

מה ניתן לעשות?

נכון לשנת 2013, לא קיימת תרופה למחלת הפרקינסון. הבנת התסמינים של המחלה עשויה לסייע בגילוי מוקדם על מנת לשפר את איכות החיים ולתת טיפול טוב לחולים במידע נוסף על המחלה ואפשרויות סיעוד החולים באתר human. המחלה עשויה להיות גנטית וגברים נמצאים בסיכון גבוה לפתח את המחלה. ידיעת גורמי הסיכון האישיים מסייעת בזיהוי התסמינים בשלבים המוקדמים ביותר. יש לזכור כי לא כל המטופלים מתקדמים לשלבים חמורים ביותר של המחלה, והיא אינה נחשבת לקטלנית.