סוכרת

האם ניתן להחלים מסוכרת?

מי לא היה מעדיף להיפטר לחלוטין ממחלה שנחשבת לחשוכת מרפא והמעיקה על חלקים רבים מחיינו? סוכרת היא דוגמא למחלה שכזו.

האם ניתן לרפא סוכרת או שהיא מצב תמידי ממנו אי-אפשר לשכוח? התשובה היא פשוטה: אין תשובה מוחלטת.

חשוב קודם להבין בקצרה את סוגי הסוכרת העיקריים ומה גורם להם-ואז אפשר להבין מדוע ניתן לרפא ברמה מסויימת סוכרת. מידע מקיף ועידכונים באתר סוכרת myhealth

סוגי סוכרת

הסוג הראשון של סוכרת (סוכרת מסוג 1, נקראה פעם "סוכרת נעורים") הינו תוצר של מחלה אוטואימונית (נוגדנים תוקפים את התאים בלבלב המייצרים את האינסולין, ההורמון החשוב ביותר בויסות רמת הסוכר בדם) ומכאן שריפויה קשה ביותר.

הסוג השני של סוכרת (סוכרת מסוג 2, נקראת גם "סוכרת מבוגרים") נובע מהתנגדות של הגוף לרמות אינסולין גבוהות, ולכן רמת הסוכר גבוהה בדם. חשוב גם להבין כי המחקר להבנת הבסיס הפיזיולוגי למחלה עודנו מתקיים, ולכן עלולות עוד לצוץ הפתעות בתחום.

האם הריפוי אפשרי?

ניסיונות לריפוי סוכרת סוג 1 עלו בתהו פעם אחר פעם. ניסיונות לריפוי כללו השתלת רקמת לבלב בריאה, וכן מתן נוגדי חיסון שמטרתם הורדת רמת הנוגדנים נגד תאי בטא (המייצרים אינסולין). ניסיונות אלה צלחו לזמן מה, אך בכל מקרה נזקק החולה לשלב ולקבל טיפולי אינסולין.

היו בעבר מספר פרסומי עיתונות שטענו כי חלק מהחיסונים הניתנים לילדים במסגרת החיסונים הכלליים הגבירו את הסיכוי לסוכרת מסוג 1.

הנושא לא אומת סופית, ומספר מחקרים שפורסמו בספרות המקצועית שוללים טענה זו מכל וכל. לכן, מומלץ בחום לא להעלות על הדעת לא לחסן את הילדים מחשש שחיסונים יגרמו לסוכרת בעתיד.

ניסיונות השתלה כללו השתלת תאי בטא מהלבלב בקרב עכברים תחילה, ולאחר מכן בבני אדם. בקרב העכברים חל שיפור מסויים, עם זאת אצל בני האדם המחלה לא השתפרה שכן מערכת החיסון תקפה והשמידה תאים אלו בצורה מהירה. תקווה נוספת הייתה לחוקרים לאחר שניסו להשתיל תא מסוג אחר (תא גזע), אך גם ניסיון זה לא צלח.

הפוגה במהלך המחלה אפילו עד כי נדמה שהחולה הבריא מסוכרת מסוג 2 הינה תופעה ידועה בספרות. ההפוגה יכולה לקרות בעקבות דיאטה והתעמלות מתאימה, או במקרים מסויימים לאחר ניתוח לקיצור קיבה.

עם זאת, אין כך הסיפור בכלל מקרי סוכרת מסוג 2 ומחקר נוסף נדרש כדי להבין מדוע חלק מהחולים מצליחים להשתפר וחלק לא.

שאלה מעניינת נוספת, אותה עוד לא הכריעו המומחים האם שיפור במצבו הגופני של החולה וכן ברמות הסוכר אצל חולה בסוכרת סוג 2 משמעותה ריפויו המלא, או שעדיין ישנו הצורך לקחת תרופות – מתוך מחשבה כי אין מדובר בריפוי מושלם ולכן עדיף לקחת את התרופה בצורה מניעתית.

מחשבה אחת על “האם ניתן להחלים מסוכרת?

  1. דווקא שמעתי על מספר מקרים שבהם באמצעות רפואה אלטרנטיבית חולי סוכרת החלימו לחלוטין מהמחלה כדאי לבדוק ולחקור

סגור לתגובות.