פגיעה בתפקוד המיני

גברים – אפשר לשפר את התפקוד המיני!

"קרה לך פעם שהייתה לך בעיה… אתה יודע… בתפקוד?"

"ברור! זה קורה כל הזמן. אפילו לי זה קרה פעם אחת!"

"באמת? ומה עשית?"

"המשכתי ועשיתי את זה בכל זאת".

שיחת גברים בין רוס וג'ואי בסדרה 'חברים'.

בעיות בתפקוד המיני מתייחסות לבעיה המתעוררת בשלב כלשהו במעגל התגובה המיני, אשר מונע מאדם או מבני זוג לחוות שביעות רצון מהפעילות המינית. מעגל התגובה המינית מורכב מארבעה שלבים: התרגשות, תפקוד, אורגזמה ושביעות רצון.

בעוד שמחקרים מצביעים על כך שהבעיות בתפקוד המיני נפוצות יותר בקרב נשים מאשר בקרב גברים, זהו נושא שאנשים רבים מהססים לדון בו. למרבה המזל, רוב הבעיות המיניות ניתנות לטיפול ולכן חשוב לשתף את בן או בת הזוג והרופא לגבי החששות.

מה גורם לבעיות מיניות בקרב גברים?

בעיות בתפקוד המיני עלולות להתרחש כתוצאה מבעיה פיזית או פסיכולוגית.

גורמים פיזיים. מצבים פיזיים או רפואיים רבים עלולים לגרום לבעיות מיניות. מצבים אלו כוללים סוכרת, בעיות לב וכלי דם, מחלות, הפרעות נוירולוגיות, חוסר איזון הורמונאלי, מחלות כרוניות בכליות או אי ספיקת כבד, אלכוהוליזם והתמכרות לסמים. בנוסף, תופעות הלוואי של תרופות מסוימות, כולל מספר תרופות נוגדות דיכאון, עלולות להשפיע על התשוקה והתפקוד המיני.

גורמים פסיכולוגיים. אלו כוללים לחץ או חרדה הקשורים לעבודה, דאגה וחשש לגבי יכולת או טיב התפקוד המיני, בעיות במערכת היחסים, דיכאון, תחושות אשם והשפעות של טראומה מינית בעבר.

בעיות מיניות נפוצות של גברים

הבעיות המיניות הנפוצות ביותר בקרב גברים הן הפרעות בשפיכה, בעיות זקפה ותשוקה מינית מעוכבת.

מהן הפרעות בשפיכה?

קיימים סוגים שונים של הפרעות בשפיכה, ובכללם:

שפיכה מוקדמת. בעיה זו מתייחסת לשפיכה המתרחשת לפני או מיד לאחר החדירה.

שפיכה מעוכבת. בעיה זו מתרחשת כאשר השפיכה מגיעה באיטיות או שאינה מגיעה כלל.

שפיכה נסוגה. מצב זה מתרחש כאשר, בעת האורגזמה, השפיכה נסוגה אל שלפוחית השתן ואינה זורמת דרך השופכה אל קצה הפין.

בחלק מהמקרים, שפיכה מוקדמת או מעוכבת נגרמת בשל חוסר המשיכה לבת הזוג, אירועים טראומתיים בעבר, וגורמים פסיכולוגיים, כולל רקע דתי מחמיר אשר גורם לאדם להתייחס למין כאל חטא.

שפיכה מוקדמת היא הביטוי הנפוץ ביותר של בעיות בתפקוד המיני בקרב גברים, ולעיתים קרובות היא נובעת עקב עצבנות וחששות מיכולת הביצוע הטובה במהלך קיום יחסי המין. תרופות מסוימות, כולל מספר תרופות נוגדות דיכאון, עלולות להשפיע על השפיכה, היות והן גורמות נזק עצבי בעמוד השדרה או בגב.

שפיכה נסוגה שכיחה בקרב גברים עם סוכרת הסובלים מנוירופתיה סוכרתית (פגיעה עצבית). המצב מתרחש בשל בעיות עם עצבים בשלפוחית השתן ובצוואר שלפוחית השתן, אשר גורמות לזרע לסגת לאחור לתוך השלפוחית.

בקרב גברים אחרים, שפיכה נסוגה מתרחשת לאחר ניתוחים בצוואר שלפוחית השתן או הערמונית, או לאחר ניתוחי בטן מסוימים. בנוסף, תרופות מסוימות, בעיקר תרופות אשר נועדו לטיפול בהפרעות במצב הרוח, עלולות לגרום לבעיות שפיכה. בדרך כלל בעיה זו אינה כרוכה בטיפול אלא אם כן היא פוגעת בפוריות.

מהי אין אונות?

בעיה זו ידועה כאימפוטנציה או בעיות בזקפה. בעיות זקפה מוגדרות כחוסר היכולת להשיג או לשמור על זקפה לשם קיום יחסי מין. הגורמים לבעיות זקפה כוללים מחלות המשפיעות על זרימת דם, כגון טרשת עורקים, הפרעות עצביות, גורמים פסיכולוגיים כגון מתח, דיכאון וחרדת ביצוע, ופגיעה באיבר המין. מחלה כרונית, תרופות מסוימות ומצב הנקרא רקמת צלקת בפין, עלולים גם הם לגרום לבעיות זקפה.

מהי תשוקה מינית מעוכבת?

אבדן החשק המיני מתייחס לירידה ברצון או הפחתת העניין בפעילות מינית. החשק המיני המופחת עלול לנבוע מגורמים פיזיים או פסיכולוגיים. המצב קשור לרמות נמוכות של ההורמון טסטוסטרון. בנוסף, עלול המצב להיגרם בשל בעיות פסיכולוגיות כגון חרדה ודיכאון, סוכרת פוגעת במקרים רבים בתפקוד המיני, מחלות רפואיות  ולחץ דם גבוה, תרופות מסוימות כולל מספר תרופות נוגדות דיכאון, וקשיים במערכת היחסים.

כיצד מטופלות בעיות בתפקוד המיני?

מקרים רבים של בעיות בתפקוד המיני בקרב גברים ניתנים לטיפול באמצעות טיפול בבעיות הפיזיות או הפסיכולוגיות הבסיסיות. שיטות הטיפול השונות הן:

טיפול רפואי. טיפול זה כרוך בטיפול בכל בעיה גופנית אשר עלולה לגרום לבעיות בתפקוד המיני של הגבר.

תרופות. טיפולים תרופתיים כגון סיאליס או לויטרה ויאגרה עשויות לסייע בשיפור התפקוד המיני בקרב גברים, באמצעות הגברת זרימת הדם לפין.

הורמונים. גברים בעלי רמות נמוכות של טסטוסטרון עשויים להפיק תועלת מתוספי הורמון.

טיפול פסיכולוגי. תרפיה פסיכולוגית עם איש מקצוע מיומן יכולה לסייע לטפל ברגשות חרדה, פחד או אשמה אשר עלולות להשפיע על התפקוד המיני.

עזרים מכאניים. עזרים כגון מכשירי ואקום ושתלי פין יכולים לסייע לגברים עם בעיות זקפה.

לימוד התנהגותי ותקשורת. לימוד התנהגות מינית ותגובה מינית עשוי לסייע לגבר להתגבר על חרדות בנוגע לתפקוד המיני. תקשורת כנה עם בת הזוג אודות הצרכים והדאגות עשויה אף היא לסייע להתגבר על חסמים רבים המשפיעים על חיי מין בריאים.