אבחון קנדידה

אבחון קנדידהקנדידה היא פטריה, שבמצב התקין נמצאת בגוף של כל אחד מאיתנו, לא גורמת נזקים וגם לוקחת תפקיד חשוב בתהליכים הכרחיים בגוף.

הבעיה היא שקנדידה היא מקור ללא מעט זיהומים, אשר כוללת תסמינים לא נעימים והרבה מאד סיבוכים אפשריים – במקרים קיצוניים עד סכנת חיים של ממש. אבחון הקנדידה צריך להיעשות מוקדם ככל האפשר, כאשר כיום יש הרבה יותר שיטות לעשות זאת מאשר בעבר.

העקרונות של אבחון קנדידה

ברמה הכללית כולל האבחון של הקנדידה מספר רכיבים. הראשון הוא בחינה של גורמי הסיכון שעלולים להביא לקנדידה אצל אדם מסוים, למשל כשל במערכת החיסון. אנשים הסובלים מבעיות דוגמת אלה צריכים להיות עם האצבע על הדופק ביחס לרכיב הבא במשוואה, והוא רשימת הסימפטומים המזוהים עם פטריית הקנדידה.

מכיוון שחלק מהתסמינים האלה הם כלליים או עלולים להצביע על שורה ארוכה של בעיות אחרות, שלא בהכרח קשורות לקנדידה, מגיע השלב השלישי והחשוב מכולם – השלב בו נערכים מבדקי מעבדה כדי ללמוד על הקנדידה.

חשוב לשים לב להבדלים באופני האבחון שיכולים להיות קיימים בכל מקרה, על פי החשד למקום הספציפי בו הקנדידה מופיעה. נהוג לבצע בדיקות שונות לאבחון של קנדידה בוושט לעומת קנדידה בחלל הפה המתבטאת בקנדידה בלשון או קנדידה בנרתיק, אם מתייחסים לאזורים הנפוצים בהם הצרה הצרורה הזו עלולה לצוץ.

כך למשל קנדידה בחלל הפה נחשבת לפשוטה יחסית לזיהוי בזכות הביטוי המוחשי שלה – תפליט לבן. במקרה של קנדידה בגרון, אפשר לקבל תשובות בחלק מהמקרים באמצעות משטח גרון או בדיקת אנדוסקופיה.

הבדיקות המבוצעות כיום

עם התפתחות טכנולוגיות שונות ברפואה וביצוע מחקרים הממפים את שדה המשחק, גדלו אופני האבחון של הקנדידה. כיום ניתן לעשות זאת בדרכים שונות, כאשר הגורם הרפואי מחליט בהתאם לנסיבות הספציפיות מהם האבחונים הרלוונטיים. שילוב בין מספר שיטות הוא בהחלט בגדר אפשרות.

הבדיקה הראשונה שנתייחס אליה היא בדיקת צואה, באמצעותה אפשר ללמוד על היבטים שונים בצואה המעידים על זיהומים: הימצאות פרזיטים המעידים על זיהומי קנדידה, בדיקת PH שבוחנת את מידת החומציות בצואה (מדד שמשתנה בהתאם לחיידקים שיש בה), נוגדן ה-lgA שברמות גבוהות עלול להעיד על זיהומים או דלקות ועוד.

בדיקת רוק, שמתבצעת אפילו באופן ביתי, יכולה להיות פשוטה מאד ולספק תשובות ביחס לקנדידה. העיקרון כאן הוא שמיד לאחר שקמים בבוקר שופכים מים מינרליים בטמפרטורת החדר לכוס שקופה, ולאחר מכן יורקים לאותה כוס. באמצעות מספר סימנים על גבי הכוס, כמו רוק שיורד לתחתית שלה, יכולות להידלק נורות האזהרה.

בדיקות דם נכנסות אף הן לתמונה בחלק מהמקרים, בעיקר בכל הנוגע לרמות הנוגדנים של lgG. הבעיה היא שהבדיקה הזו יכולה לזהות רק חלק מבין הנוגדנים, כך שהתשובה שמקבלים כאן לא בהכרח תספק תשובה חד משמעית לכאן או לכאן. ניתן להשתמש בבדיקת הדם כדי לקבל חלק מהתמונה, אבל אבחון קנדידה לא יכול להתבצע רק באמצעות שיטה זו.

שיטת אבחון מתקדמת במיוחד

זה הזמן להציג בפניכם את Global Diagnostics, מכשיר אבחון מתקדם שנכנס לשוק ישראלי בסערה לפני מספר שנים. באמצעות המכשיר נעשים כיום אבחונים לקנדידה ברשת מרפאות ביו קיור, כאשר האבחון כאן הוא לא פולשני ואינו כרוך בכאבים. הוא מתבצע באמצעות אלקטרודות המחוברות לרגליו של האדם המאובחן ומאפשרות ללמוד על מידת התפקוד של כל איברי ומערכות הגוף.

בהקשר הנוכחי ניתן ללמוד באמצעות מכשיר האבחון על זיהומים המתחוללים באיברים שונים בגוף וכן על הקשרים הנובעים מהם, כלומר, השפעה שלילית על איברים אחרים. כל אלה הופכים את גלובאל דיאגנוסטיקס למכשיר מרכזי מאד בתמונת האבחון של קנדידה בפרט ומצבים רפואיים אחרים בכלל.