מהי בדיקת MRI/CT ולמה צריך אותה?

מהי בדיקת MRI/CT ולמה צריך אותה?יש כיום שורה ארוכה של אמצעי אבחון. כשזה נוגע לדברים המתחוללים בגוף מתחת לפני השטח, אנחנו חייבים להכניס את הטכנולוגיה לתמונה.

הרפואה המודרנית חשבה על לא מעט פתרונות בתחום הזה, חלקם יעילים במיוחד. במאמר הבא נציג בפניכם שתיים מהבדיקות היותר נפוצות שיש – בדיקת CT ובדיקת MRI – בניסיון להבין מהם היתרונות של כל בדיקה ומדוע פשוט אי אפשר בלעדיהן.

קווים לדמותה של בדיקת ה-MRI

קודם כל צריך להבין מה בדיוק מסתתר מאחורי הבדיקות ההכרחיות האלה. בדיקת MRI, או דימות תהודה מגנטית, היא סריקה שאינה פולשנית. באמצעותה ניתן להמחיש את האיברים הפנימיים בגוף, וזאת בלי שחושפים אותו לקרינה מייננת.

אחד היתרונות של הבדיקה הוא שהתמונה שהיא מפיקה היא באיכות גבוהה, ולעיתים גם תלת ממדית, מה שמקל על מציאת תשובה לשאלות. את הנתונים הויזואליים המוצגים ב-MRI אפשר לעבד בדרכים שונות וגם לבחור חלקים מסוימים בתמונה להתמקד בהם.

לבדיקות ה-MRI יש לא מעט שימושים כיום. היא מסייעת לאבחון שורה ארוכה של מצבים, לרבות מחלות שונות בעמוד השדרה, במוח, באיברי הבטן או בכלי דם – מחלות שקשה עד בלתי אפשרי לאבחן באמצעות רוב השיטות הסטנדרטיות יותר.

בדיקות MRI יכולות להשלים את האולטרה סאונד בבירור מצב העובר ברחם במהלך תקופת ההריון, כשהשימוש בבדיקה הוא בעיקר כשיש חשש מבעיה כלשהי. אפרופו נשים, ניתן באמצעות MRI לאבחן נשים הנמצאות בקבוצת סיכון מוגבר לפיתוח המחלה. לצד אלה משמש ה-MRI לחקר המוח וכן למחקרים פסיכיאטריים וביולוגיים.

הדרישות לגבי הבדיקה משתנות בהתאם למכונים הספציפית ומטרת הבדיקה. יכול להיות שיהיה צורך בצום של מספר שעות, אבל גם ייתכן שלא. חשוב לבצע את הבדיקה כשאין על הגוף חלקם ממתכת. את הבדיקה עושים לאחר הלבשת הנבדק בלבוש מיוחד, שכיבה שלו על מיטת בדיקה ייעודית וביצוע הסריקה.

כל הזמן הזה חשוב שהאיבר אותו בודקים יישאר קבוע, ולכן לפעמים נעשות אי אילו פעולות של קיבוע לצורך השלמת המשימה. המיטה נעה לתוך המכשיר, שצורתו מנהרה, ובתוך המכשיר נעשים הצילומים. הבדיקה לא אמורה להתבצע עם הרדמה, אבל החוששים ממקומות סגורים יכולים לבצע אותה בטשטוש.

בדיקת CT

בדיקת CT, או בשמה העברי טומוגרפיה ממוחשבת, משתייכת אף היא לקטגוריית הצילום שאינו פולשני. הבדיקה מספקת בסופה תמונה דו או תלת ממדית, המשמש לאבחון או לבירור מצב הגוף.

בדיקת CT מבוססת על העברת קרינה דרך גוף האדם הנבדק בזוויות שונות, כאשר מגוון הזוויות אמור להגדיל את הדיוק בבדיקה. עם שליחת הקרניים הן נקלטות על ידי גלאים, אשר שולחים מצדם את האותות האלקטרוניים למחשב, בו נעשה עיבוד הנתונים.

גם לבדיקות ה-CT לא מעט שימושים כיום, כאשר בדרך כלל נהוג לבצע את הבדיקה כשישנו חשש מוחשי מבעיה או כשאמצעי האבחון האחרים לא סיפקו תשובה חד משמעית. במקרה של CT ראש, נהוג לבצע את ה-CT כדי לאבחן מצבים מסכני חיים כמו שבץ או דימום מוחי, שברים תוך גולגולותיים או גידולים מוחיים.

במקרה של ריאות, הבדיקה יכולה ללמד על שינויים כרוניים בתפקוד הריאות ועל מחלות שונות התוקפות אותן. ניתן להשתמש ב-CT כדי לאתר מחלות בחלל הבטן, כולל גידולים סרטניים, וכן גורמים המביאים לכאבים עזים וחדים בבטן. בנוסף לכך יש ל-CT מקום של כבוד בעולם , כאשר מדובר באמצעי יעיל מאד לזיהוי שברים (במיוחד במפרקים).

יתרונות ה-CT הם תמונה תלת ממדית באיכות גבוהה המאפשרת התמקדות באזורים מסוימים (יש הפרדה), ביטול הצורך בהליכים פולשניים ודיוק גבוה. בצד השלילי יש כאן קרינה גבוהה ביחס לאמצעי בדיקה אחרים.

האם יש חלופה לבדיקת CT?

נכון להיום, אין חלופה הולמת לבדיקת ה-CT שמקורה ברפואה הקונבנציונאלית כידוע, אחד החסרונות הבולטים של בדיקה זו הינה ההסכנה הנשקפת למטופל עקב הקרינה בעת הבדיקה.

במרפאה האלטרנטיבית biocure למשל מציעים אופציה נוספת ומעניינת ללא חשיפה לקרינה למי שמעוניין בבדיקה שסורקת את כל הגוף ומאתרת בעיות שונות. כמובן שאין הבדיקה מחליפה שום המלצה של רופא מטפל אלא רק כתגבור.

הבדיקה יכולה לאתר מצבי חולי ומשמשת כמערכת התראה מוקדמת למחלות בהתפתחות ביניהם טרשת עורקים, מחלות לב, מחלות במערכת העיכול ועוד.  לאחר הבדיקה, הפונה מקבל את תוצאות האבחון והמלצות על תזונה ואורח חיים בריא.