הגורמים להופעת אקנה

מהם הגורמים להופעת אקנה?

אקנה הינה תופעה אשר עלולה לפגוע בביטחון העצמי ובאיכות החיים בכלל. האנשים הסובלים מכך, מרבים להתלונן על חרדה חברתית, חוסר שביעות רצון ממראה פניהם ומחששות לעתיד והישארות צלקות שונות.

אקנה, מוגדרת כדלקת בלוטות החלב, כך שהיא עלולה להופיע בכל גיל, למרות שהיא נפוצה יותר בגיל ההתבגרות. הגורמים והסיבת לאקנה יהיו שונים על פי גיל המטופל.

אצל נשים למשל, כאשר האקנה מופיעה בגילאי 20-40, היא עלולה להיגרם על רקע סיבות הורמונליות, שימוש בתכשירי קוסמטיקה לא מתאימים ואף על רקע מתח נפשי ולחץ.

פעמים רבות, כאשר לא נמצא גורם מרכזי אחד, יומלץ למטופל לנסות לשנות את אורח חייו מבחינת המתח בו הוא שרוי, והדיאטה המותאמת לו.

יומלץ לו לשתות פחות קפאין, חלב ואלכוהול, כמו גם להפחית באכילת מאכלים שומניים וחריפים. הרופא המטפל במקרי אקנה, יהיו הגורמים אשר יהיו, יהיה בדרך כלל רופא העור.

במקרה בו תידרש המלצה נוספת על פי הגורמים אשר יתגלו, יישלח המטופל לרופא מומחה בתחום.

רוצים להיפטר מהצלקות? לחצו כאן למידע נוסף

הגורמים להופעת אקנה אצל מתבגרים

על פי רוב, האקנה תופיע בגיל ההתבגרות, בין הגילאים 12-18, באזורי הפנים והצוואר, ובמקרים חמורים יותר אף בחזה ובכתפיים.

הסיבות להופעתה בגיל זה מתבססות על הפרעות ושינויים הורמונליים. המתבגרים יסבלו מהפרשה עודפת של שומן מבלוטות החלב, כך שתאי העור המתים יסתמו את הנקבוביות וזקיקי השערה וייצרו דלקות מקומיות וזיהום.

מעבר לכך, עלולים הפצעים לגרום לגירוי וגירוד העור, אשר עצם החיטוט בהם יגביר את מצבי הדלקת בעור ויחמיר את המצב.

על רקע גורמים אלה, יומלצו למתבגרים טיפולים מניעתיים, אשר ילמדו אותם לשמור על ניקיון העור ולחות יחסית (באמצעות מריחת קרמי לחות).

במקרים קלים יחסית, ניתן לשלוח את המתבגרים לקוסמטיקאית אשר תדריך אותם בנושא זה ותיתן טיפול ממוקד ויעיל. במקרים חמורים יותר, ניתן לטפל באמצעות כדורים (רואוקטן) או תכשירים חזקים אחרים, הנמכרים על פי מרשם רופא.

יש לקחת בחשבון כי עצם הטיפולים (למשל סטרואידים) עלולים אף הם להחמיר את המצב לגרום לריבוי הפצעים והחמרת האקנה.

הגורמים להופעת אקנה בגיל המבוגר

סביר להניח כי המטופלים המבוגרים אשר סובלים מאקנה, סבלו מהתופעה גם כשהיו בגיל ההתבגרות. נראה כי לאקנה מסוג זה, ישנו מרכיב תורשתי.

עם זאת הגורמים לה עלולים להיות שינוי תזונתי או מתח נפשי חריג בו נמצא המטופל. גורמים נוספים, כאמור, עלולים להיות שימוש לא נכון ולא מתאים בתכשירים קוסמטיים שונים, או שינויים הורמונליים (היריון, מחזורים לא סדירים ועוד).

הטיפול באקנה זו חייב להיות מיידי, עקב החשש כי היא תותיר צלקות בעור המזדקן. יש לקחת בחשבון במהלך הטיפול, את הגורמים הספציפיים אשר הובילו להתפרצות התופעה, ולערוך בדיקות מקיפות אשר יוכלו להצביע על מקור הבעיה, כך שהטיפול יהיה ממוקד וספציפי. לנשים בהיריון, למשל, יידרשו אמצעים ושיטות טיפול שונות מאשר לכלל האוכלוסייה.

תגובה 1 בנושא “מהם הגורמים להופעת אקנה?

סגור לתגובות.