הפלה פרטית או ציבורית? דעה

נשים אשר ניצבות לקראת הפלה, בין אם מרצונן ובין אם אין כל ברירה אחרת, ניצבות בפני הליךהפלה פרטית או ציבורית? דעה המעורר מטבע הדברים התלבטות רבה. הפלה עלולה ליצור חששות מובנים מאליהם, תוך שאיפה של האישה שהתהליך ייעשה בצורה הפשוטה ביותר עבורה וללא סיכונים בריאותיים ראויים לציון. המקום שלוקח על עצמו את ביצוע ההפלה משפיע בצורה משמעותית על התוצאות, כאשר התלבטות מרכזית היא בין הפלה פרטית לבין הפלה ציבורית. אז מה עדיף?

מה הם המאפיינים של הפלה ציבורית?

הפלה ציבורית, כפי שאפשר להסיק משמה, היא הפלה אשר מתקיימת באחד מבתי החולים הציבוריים הפועלים בישראל. היתרון המרכזי של הפלות ציבורית הוא הפן הכספי, כאשר בחלק מהמקרים מדובר כאן בעלות נמוכה מזו של הפלה פרטית. על פי הוועדות להפסקת הריון המתכנסות לדון בכל מקרה נתון שכזה, ייתכן שיוחלט שהאישה רשאית לבצע את ההפלה בתשלום מוזל או ללא כל עלות מצידה. יש לציין בהקשר הזה שבשנים האחרונות הפער בין מחיר הפלות ציבוריות לפרטיות הצטמצם, ובחלק מהמקרים הוא למעשה אינו קיים.

כאשר בית החולים הציבורי פועל בסטנדרטים גבוהים, אפשר לצפות שההפלה תתבצע על הצד הטוב ביותר האפשרי. אבל, וזה אבל גדול מאוד, בכל מקרה אין לאישה את האופציה לבחור מי בדיוק יבצע עבורה את התהליך: היא נתונה למצבת כוח האדם בבית החולים ביום נתון (ולכן ייתכן שרופא מתמחה הוא שייקח על עצמו את המשימה). בתי החולים הציבוריים ישראל ידועים במצבת כוח האדם המצומצמת שלהם ובזמני ההמתנה הארוכים לטיפולים השונים, ומכאן שעלול להיווצר מצב בו האישה תיאלץ להמתין פרק זמן לא קטן עבור השלמת ההפלה.

מתי כדאי לשקול ביצוע של הפלה פרטית?

מן העבר השני של המשוואה, עומדת עבור נשים האפשרות לבצע את ההפלה באופן פרטי במרפאות ובקליניקות להפסקת הריון הפזורות בכל רחבי מדינת ישראל. למסגרת הפרטית יש כמה יתרונות מובהקים, שמביאים לכך שזוהי הבחירה המקובלת בקרב אינספור נשים בישראל. הדבר הראשון שהפלה פרטית מציעה הוא יכולת בחירה: באפשרות האישה לבחור לא רק את המקום בו היא תבצע את ההפלה, אלא גם את המומחה שילווה אותה בתהליך ויבצע עבורה את ההפלה בהתאם לשיטה הנבחרת.

יתרון חשוב אחר של הפלה פרטית הוא שזמני ההמתנה לה נוטים להיות קצרים הרבה יותר בהשוואה לבתי חולים ציבוריים. בדרך זו האישה יכולה לבצע את ההפלה בצורה פשוטה יותר, והרי ידוע שרמת המורכבות של ההפלה גדלה ככל שההריון מתקדם לו.

המחיר אינו חזות הכול במקרה של הפלה, תהליך רגיש שחייב להתבצע על פי הספר כדי למנוע פגיעה באישה (כולל סכנת פגיעה באפשרות שלה להביא בעתיד ילדים לאוויר העולם). לכן יכול להיות שעדיף לשלם יותר על קליניקה מקצועית ורופא מומחה לביצוע המשימה, ובכך להקטין את רמת הסיכון. כך או כך המחירים של חלק מהקליניקות הפרטיות הם בהחלט סבירים, וכאמור – יש מקרים בהם לא תבחינו בפערים משמעותיים בינם לבין מחירי ההפלות בבתי החולים הציבוריים, אם בכלל.

חשוב לקחת בחשבון גם את החוויה שהאישה עוברת, שעלולה להיות לא פשוטה כלל על הנייר. הפלה הוא תהליך שמעלה חששות ודאגות לכל אורך הדרך, כך שכל מה שיכול להקל מעט על האישה הופך למומלץ. בהקשר הזה אפשר לציין שחלק גדול מהמרפאות הפרטיות המבצעות הפלה מציעות תנאי אשפוז נוחים, למשל חדרים פרטיים המאובזרים היטב על מנת להפוך את הרגעים שלפני הטיפול וההתאוששות שאחריו לנעימים יותר. כשהאווירה במקום היא נעימה ושהאישה מרגישה נוחות, החוויה שלה עשויה להשתפר פלאים.

 

אולי יעניין אותך גם:

מחלת הנטינגטון

הסיכונים בסוכרת הריונית

לחיות עם אסתמה