הידרותרפיה

טיפולי הידרותרפיה

סובלים מכאבי גב? חווים בעיות נוירולוגיות? ייתכן מאד כי הפיתרון עבורם נמצא דווקא במים. או יותר נכון: בבריכה הטיפולית. בשנים האחרונות, עלה בעשרות מונים קרנם של טיפולי ההידרותרפיה, והם הפכו לחלק משמעותי ביותר בעולם טיפול הפיזיותרפיה.

אנחנו ננסה להראות לכם למה.

אודות הידרותרפיה

הידרותרפיה (מיוונית: “הידרו”=מים, “תרפיה”=טיפול), כנובעת משמה, היא שיטת טיפול באמצעות מים, אשר יש שמשייכים אותה אל תחום הפיזיותרפיה. במילים אחרות: השיטה מנצלת לתועלתה את התכונות המובנות במים מעצם היותם כאלה. ובאילו תכונות מדובר?

ובכן, כמובן שהאדם מאבד עם כניסתו למים כשני שליש ממשקלו, דבר אשר מאפשר להשכיבו בצורה אופקית על פני המים ולטפל בכאבים (למשל: הפעלת לחץ למניעת כאב). גם הלחץ ההידרוסטטי אשר קיים במים מאפשר למטופל לשמור על יציבות, החיונית לטיפול בו. כמו כן, לחץ זה, במיוחד ככל שמעמיקים, יסייע לשפר את הנשימה ולהתמודד עם מחלות הקשורות אליה.

התכונה האחרונה החשובה של המים היא החום (כשאלה מחוממים, כמובן, בבריכה). החום מרפה את השרירים ומחליש את הכאבים. מעבר לכך, המים החמים משפרים את קצב הלב וממריצים את הדם, יתרון עצום בפיתרון בחלק מהמחלות.

לא כל בריכה מתאימה להידרותרפיה

חשוב להבין כי הידרותרפיה אינה קיימת יש מאין, והיא מצריכה מטפל מנוסה בשיטה זו- אין די בכניסה למים כדי להתגבר על כל תחלואי הגוף. הדבר הנוסף שצריך הוא בריכה שיקומית או טיפולית אשר שומרת על כמה מאפיינים עיקריים, המשפרים את יעילותה.

את חימום המים כבר הזכרנו. גם שמירה על עומק אחיד לכל אורך הבריכה ועמידה במימדים המצופים מבריכה שכזו הם חיוניים.

באילו בעיות ניתן לטפל באמצעות הידרותרפיה?

עד כה דיברנו על היתרונות והמאפיינים של ההידרותרפיה. מה שחשוב לא פחות הוא היכולת שלה לסייע מאד בפיתרון או בהקלה של מגוון עצום של מחלות ובעיות המאפיינות את האדם.

ממש על קצה המזלג, ניתן למנות בעיות פתולוגיות (פריצת דיסק, כאבי מפרקים ועוד), בעיות ניווניות בשלד או בשרירים, מחלות שונות (דוגמת הידרותרפיה לטיפולי פרקינסון), הפרעות קשב, כאבים אורתופדיים (שברים, מתיחות שריר)- והרשימה עוד ארוכה.

כך תתחילו את הטיפול

הפופולאריות של טיפולי ההידרותרפיה בשנים האחרונות הביאה לכך שמספר הבריכות הטיפוליות בארץ רק הולך וגובר. עבור אדם הסובל מכל אחד מהקשיים שהוזכרו קודם לכן עומדת, כתוצאה מכך, אפשרויות רבות לטיפול- וכל שנותר לו הוא לבחור במטפל ובאתר המועדף עליו.

כפועל יוצא של הדרישה לטיפולי ההידרותרפיה, הרי שקופות חולים ממנות טיפולי הידרותרפיה – ומציעות במסגרת סל השירותים שלהן גם טיפולים מסוג זה. אלה ניתנים למבוטחים ללא כל תשלום במסגרת הביטוח שלהם, או לכל הפחות בהשתתפות עצמית סמלית.

כמובן שיש לבדוק את ההסדר בכל אחת מקופות החולים, ובכל מקרה נדרש לקבל חוות הפנייה מגורם מומחה- בין אם המדובר הוא ברופא ילדים, באורתופד, בפיזיותרפיסט או בכל איש מקצוע אחר הבקיא בתחום.