יפול קבוצתי לגברים אלימים

טיפול קבוצתי לגברים אלימים

כאשר אנחנו מסתכלים על אלימות במשפחה, לא פעם ההתמקדות שלנו היא בקורבן, כלומר, הצד הנפגע ממעשה האלימות. אולם, כשאנו עושים זאת, אנחנו מתעלמים מעובדה חשובה אחת, והיא שהצד הפוגע- הגבר, במקרה הזה- זקוק גם הוא לטיפול. מסגרות טיפול מסוימות נועדו לסייע להתמודדותם של גברים אלימים עם המצב, כשאחת האפשרויות היעילות היא הצטרפות לטיפול קבוצתי.

על טיפול קבוצתי לגברים אלימים

טיפול קבוצתי לגברים אלימים מבוסס לרוב על מספר מאפיינים בסיסיים. תהיה זו קבוצה קטנה באופן יחסי (כעשרה גברים). פגישות אלה מונחות על ידי גורם מקצועי מסוים, לרוב עובד סוציאלי או פסיכולוג. במהלך הפגישות, הגברים משתפים אחד את השני בבעיותיהם, ומנסים למצוא פתרונות משותפים למצב.

אין קבוצת טיפול אחת לגברים אשר דומה לאחרת. עם זאת, לרוב הדגש בהן יהיה על הניסיון להבין את הסיבות שמביאות להתנהגות זו של הגבר, וכן לתיעול אחר, חיובי, של אותם רגשות תסכול או זעם שנכנסים לא פעם למשוואת האלימות. הגברים, כאשר הם מבינים כי יש לא מעט כמותם, משנים את נקודת המבט שלהם על התנהגותם, לעיתים אפילו באופן מוחלט.

תכני קבוצת הטיפול

עד כה, מנינו את היסודות התפיסתיים שעומדים בקרב קבוצות הטיפול לגברים אלימים. כדי להבין את מהותן, נדרש כבר לרדת לעובי הקורה. זוהי בדיוק המטרה של קבוצות אלה: המפגשים הראשונים בהן יוקדשו לרוב להיכרות, ולהבנת מושגים בסיסיים דוגמת אלימות (על סוגיה השונים), כוחניות והגדרה של “מעגל האלימות”.

בהמשך הדרך, לרוב לאחר מספר שבועות, לומדים הגברים כיצד לשלוט על גופם באופן ראוי, וזאת, בין השאר, באמצעות איתור סממנים גופניים שונים. כל גבר מבין בדיוק מהם הגורמים שעשויים להביא לאובדן שליטה אצלו, ובדרך זו לומד גם להשתלט עליהם.

מילת המפתח: סיוע הדדי

כמו כן, לא ניתן להוציא מהמשוואה גם את האמפטיה, חלק מהותי בקבוצות טיפול לגברים אלימים. הרצון של המנחים והמשתתפים הוא ליצור קבוצה מלוכדת וסולידריות, על בסיס ההזדהות. יחסים בין אישיים קרובים מתפתחים בין המשתתפים השונים, לעיתים עד רמת חברות של ממש.

חשוב לזכור כי אפשרות זו לא הייתה קיימת כלל עבור גברים רבים עד כה. זאת מכיוון שרבים מהם חשו בושה על מצבם, ולא שיתפו איש בבעיות אשר בוודאי מקיפות אותם.

מי מגיע לטיפול הקבוצתי?

ברוב המקרים, גברים אשר יקחו חלק בקבוצות טיפול יהיו כאלה אשר נשותיהם, או לחילופין גורם אחר, הגיש כנגדם תביעה במשטרה. ההגעה לקבוצה יכולה להתבסס על רצון חופשי לסיוע סוציאלי, אם כי לא פעם היא נובעת מהחלטת רשויות החוק. במצב כזה, הרי שהגבר יידרש להצטרף לקבוצה מסוג זה למשך מספר חודשים, וזאת כחלק מתהליך השיקום שלו.

קבוצות אלה מתקיימות בדרך כלל בלשכות הרווחה השונות, הנמצאות בכל רשות מקומית בישראל. ברוב המקרים, הפגישות ייערכו כשעתיים, למשך תקופה של כחצי שנה.

יתכן גם טיפול פרטני, טיפול פסיכולוגי לאחר בגידה ועוד.