טיפול אלטרנטיבי במיגרנה

טיפול אלטרנטיבי למיגרנה

כל מי שסובל ממיגרנות הולכות וחוזרות, יוכל להעיד כי זו בעיה שלא פשוט להתמודד איתה כלל. הכאבים הולכים ומתגברים להם, וההתקפים כוללים גם תסמינים גופניים רבים אחרים. אם נוסיף לכך את העובדה שמיגרנה מוגדרת כיום כמחלה כרונית, וכן את אחוזי השכיחות הגבוהים שלה באוכלוסיה, נבין מדוע זו בעיה שיש להתמודד איתה.

החדשות הטובות הן שידועים כיום סוגים שונים של טיפולים למיגרנה, חלקם קונבציוניאליים יותר וחלקם פחות. אנחנו נתייחס כאן לטיפולים האלטרנטיביים. היעילות שלהם לא הוכחה אמנם מדעית, אך אינספור אנשים יכולים להעיד שהם סייעו להם להתמודד באופן ראוי עם המיגרנה שלהם.

צמחי מרפא

לא ניתן לדבר על טיפולים אלטרנטיביים, מבלי להזכיר את צמחי המרפא השונים. היעילות שלהם נובעת בעיקר מעיכוב הפרשת הסרוטונין, כמו גם הקטנת תגובתם של כלי הדם לכיווץ שלהם. בין השאר, אפשר למנות צמחים שונים אשר מדללים כמויות חומר מסוים בגוף.

ברמה הכללית, פתרונות אלה יהיו יעילים יותר בהפחתת תדירות המיגרנה, ולא בטיפולה כשהיא כבר מתפרצת לה.

תוספי מזון

עם השנים, הפכו תוספי המזון לשחקנים לגיטימיים בשדה המשחק הבריאותי. כאן, ניתן למנות סוגים רבים בהחלט של תוספים, המגיעים בצורות מגוונות. מקום מרכזי בכך תופס המגנזיום, אשר ממלא מספר תפקידים: הרפיית שרירים של האדם, ויסות מוצלח של כלי הדם, הקלה על נדודי שינה וכן הלאה. ההערכות הן כי תוספי המזון עשויים להפחית את התקפי המיגרנה בעשרות אחוזים.

ומה בנוגע למזון עצמו?

הסוג האחרון של הטיפול האלטרנטיבי משתייך לקבוצת הטיפולים הטבעיים. הוא מניח כי המיגרנה נגרמת, לא פעם, עקב אלרגיה או אי סבילות למזונות מסוימים, ולכן פועל לשינוי הרגלי התזונה של האדם. כך, האמונה היא שניתן להפחית את ההתקפים באמצעות הימנעות ממזונות אלרגניים (שוקולד, גבינה צהובה ועוד), צריכה מעטה של קפאין וכן הלאה – מאחר וידוע כי אלרגיות עלולות לגרום לכאבי ראש ומיגרנות.

טיפולים אלטרנטיביים

רפואת המזרח מוצאת פתרונות לסוגים מגוונים של בעיות רפואיות, ובכלל זה גם מיגרנה. אחד הטיפולים המפורסמים ביותר הוא דיקור סיני, אשר נועד להשפיע לטובה על כלל המערכות שבגוף האדם. כך, למשל, באמצעות מניעת לחצים או מתחים, המהווים גורם מרכזי לכאבי ראש, ניתן להקטין את שכיחות המיגרנות.

כמו כן, מחקרים מסוימים מצאו שביכולתיהם של הטיפולים האלטרנטיביים, ובעיקר הדיקור הסיני, להעלות את רמות הסרוטונין במוח, וכן להרגיע אותו. היתרון המהותי של שיטות אלה הוא היעדר תופעות הלוואי. מצד שני, כאמור, יעילותן של חלק מהן לא ברורה לחלוטין כיום.

אפשר גם לשלב

רבים יציינו כי דרך התמודדות יעילה עם מיגרנות מצריכה שימוש במספר תרופות בו זמנית, אלטרנטיביות וקונבנציונליות כאחד. על כל פנים, רצוי מאד להיעזר בייעוץ מקיף של רופא מומחה בתחום: יש לזכור כי אין טיפול אשר מתאים לכל האנשים, וכי לכל אחד נדרש להתאים תכנית טיפולים על פי מצבו הבריאותי, מאפייניו ורצונותיו.