טרשת נפוצה ותפקוד

כיצד משפיעה טרשת נפוצה על הגוף?

טרשת נפוצה היא מחלה התוקפת את מערכת החיסון ומשפיעה על הגוף. החלק בגוף המושפע מהמחלה הוא כיסוי המיאלין של תאי העצב, מצב המוביל לנזק עצבי. המחלה מתפתחת כאשר תאים במערכת החיסונית חודרים למוח, שהוא בדרך כלל מחוץ לתחום עבורם. משם, הם תוקפים את ציפוי המיאלין של תאי העצב, באופן הבא:

  • תאי דם לבנים המעורבים במלחמה בזיהומים, חומקים ממחזור הדם אל המוח.
  • סוג מיוחד של תאי דם לבנים תוקפים את ציפוי המיאלין.
  • בהמשך מוכפלים התאים במוח ומייצרים ציטוקינים, חומרים כימיים המגבירים את פעילות המערכת החיסונית, ומגבירים את הנזק לדלקת ולעצב.
  • את הנזק העצבי ניתן לראות בסריקת MRI, הדמיית תהודה מגנטית של המוח. האזורים הנפגעים נקראים ‘נגעים’, ובדרך כלל נראים כמו כתמים בהירים.
חוקרים סקרו נתוני מחקר של אנשים שחוו התקפים קלים עד בינוניים של טרשת נפוצה, מתוך מטרה לראות כיצד השפיעה המחלה על רקמת המוח במשך שנתיים. תוצאות המחקר הראו כי הנזק המוחי מתרחש גם בקרב אנשים עם נכות קלה עד נפוצה של המחלה. הם הראו אף כי הנזק מתחיל מוקדם, טרם הופעת התסמינים החמורים.

מה משפיע על הפגיעה כתוצאה מטרשת נפוצה?

השפעת טרשת נפוצה על הגוף

חום או לחות גבוהה גורמים לאנשים רבים עם טרשת נפוצה לחוות החרפה בתסמינים. רופאים מאמינים כי החום גורם לעצבים לשלוח אותות חשמליים באופן פחות יעיל. רוב האנשים עם המחלה נמנעים מאמבטיות חמות, מקלחות חמות ושחייה בבריכות שחיה מחוממות, תחת זאת הם מעדיפים שהייה באקלים קריר.

חוסר תחושה. מצב זה, המלווה לעיתים בתחושת עקצוץ, הוא תסמין נפוץ מוקדם של טרשת נפוצה ובדרך כלל בא והולך. למעלה ממחצית החולים חווים אותו. הוא יכול להיות מופעל באמצעות מתח, מחלה או חום.

חוסר התחושה עלול לחוש כמו צריבה או תחושת עקצוץ המופיעה על הפנים, הידיים או הרגליים ולהקשות על ההליכה. אם התופעה מופיעה בידיים, יהיה קושי לבצע משימות פשוטות דוגמת אכילה והלבשה. התקפים אלו נעלמים בדרך כלל ללא טיפול.

תפקוד לקוי של שלפוחית השתן. שמונים אחוזים מהאנשים עם טרשת נפוצה חווים מספר בעיות במתן שתן בשלב מסוים של המחלה. הבעיות מתבטאות בתדירות, דחיפות וקושי בהתחלת ההשתנה.

לקוי זה מתרחש כאשר המחלה תוקפת את העצבים השולטים על שלפוחית השתן, והמצב עלול להוביל למצב הנקרא שלפוחית ספסטית, כלומר, שלפוחית ריקה שאינה יכולה להתמלא או להחזיק הרבה שתן. הטיפול כולל תרופות והגבלת הנוזלים, במיוחד לפני השינה.

עייפות. זוהי התלונה הנפוצה ביותר של אנשים עם טרשת נפוצה והיא משפיעה על שמונים אחוזים מהחולים. העייפות גרועה יותר בדרך כלל בסוף היום וטובה יותר בשעות הערב המוקדמות, ומתרחשת גם לאחר שנת לילה טובה. טיפול בעייפות כרוך בהימנעות ממתח ונטילת תרופות להגברת האנרגיה.

בעיות ראיה. בעיה זו נקראת דלקת בעצב הראיה והיא תסמין נוסף של טרשת נפוצה. הדלקת עלולה לגרום לטשטוש ראייה, כאבי עיניים או אובדן הראייה, בדרך כלל בעין אחת. הטיפול הוא תרופתי. בעיות ראייה אחרות הקשורות לטרשת נפוצה כוללות קושי ביצירת מיקוד, תנועת עיניים חריגות וראייה כפולה. בעיות אלו עלולות להתרחש אף עקב לחץ בעיניים, והן בדרך כלל נעלמות לאחר שמניחים לעיניים לנוח.

עוד בנושא באתר נוירולוגיה