כאב ראש: הגורמים ודרכי הטיפול

כאב ראש: הגורמים ודרכי הטיפול

כאב ראש הינו אחד מסוגי הכאבים השכיחים והמטרידים ביותר. אין אדם שאינו סובל מדי פעם מכאבי ראש. ברוב המקרים כאבי הראש חולפים לאחר זמן קצר, אולם ישנם אנשים הסובלים מכאבי ראש כרוניים שאינם עוברים. הגורמים והסיבות לכאבי ראש רבים ושונים. במצב בו אדם סובל מכאבי ראש כרוניים שאינם עוברים או כאבי ראש לא רגילים יש לגשת לרופא ולאבחן את המקור לכאב. לאחר האבחון יתאים הרופא לחולה את דרך הטיפול המתאימה. דרכי הטיפול נחלקות לסוגים רבים: טיפולים קונבנציונליים, טבעיים ואף רגשיים.

הגורמים לכאבי ראש

כאמור, הגורמים לכאבי ראש רבים ונובעים ממקורות שונים. בין הגורמים העיקריים לכאבי ראש נמצאים:

 • מתח נפשי: אחת הסיבות העיקריות והשכיחות לכאבי ראש תכופים. אנשים השרויים במתח נפשי, עומס של עבודה, מצב לחץ או משבר עלולים לסבול מכאבי ראש חזקים חוזרים ונשנים.
 • מחסור בשתייה / התייבשות: אנשים רבים שוכחים לשתות נוזלים במהלך היום, או שאינם שותים מספיק. מי שנמצא זמן רב בשמש ללא שתייה והגנה או מי שיושב שעות רבות בחדר ממוזג עלול לסבול מהתייבשות שאחד מסימניה הם כאבי ראש.
 • מיגרנה: מיגרנה הינה סוג של כאב ראש חזק מאד המגיע בהתקפים. הסובלים ממיגרנה מדווחים כי במהלך התקף הם מתקשים לתפקד, מתקשים להיות במקום מואר המגביר את הכאב, וכן מדווחים על סבל רב. תדירות ההתקפים שונה מחולה לחולה, אך ישנם חולים החווים התקפים תכופים דבר המקשה מאד על תפקודם התקין. הסיבה למיגרנה הינה פיזיולוגית. ההתקפים נגרמים מהתכווצות והתרחבות פתאומיים של כלי הדם המובילים למוח.
 • חבלת ראש / צוואר: אנשים שחוו חבלת ראש בעקבות תאונה עלולים לסבול מהתקפים חזקים של כאבי ראש, או אף מכאב ראש מתמשך.
 • בעיות ראייה: לעתים כאב ראש נובע מהתדרדרות מצב הראייה אשר האדם אינו מודע לו. העיניים נאלצות להתאמץ על מנת לראות והדבר בא לידי ביטוי בכאבי ראש.
 • אירוע מוחי: אנשים לאחר אירוע מוחי עלולים לסבול מסוגים שונים של כאבי ראש.
 • כאב ראש כסימפטום למחלה אחרת: מחלות כמו שפעת או וירוס עלולות לגרום לכאבי ראש.
 • דלקות וגידולים בראש.
 • כאבי ראש הנובעים מבעיות מטבוליות.
 • כאבי ראש הנובעים משתייה מרובה של אלכוהול או שימוש בסמים.

דרכי הטיפול בכאבי ראש:

התאמת הטיפול תלויה, כמובן, באבחנה.

במקרים של כאבי ראש שגרתיים: שתייה מרובה, מנוחה, הרפיית והורדת הלחץ או נטילת כדור פשוט לשיכוך כאבים יעשו את העבודה.

במקרים של כאבי ראש חזקים, לא רגילים או כאב ראש כרוני מתמשך  יש לגשת לרופא על מנת לערוך בירור ולמצוא את מקור הבעיה.

במקרים בהם המקור לכאבי הראש הוא מתח נפשי ניתן לפנות לטיפול רגשי, להיעזר בפעילויות מרגיעות כגון יוגה, להקפיד על שינה סדירה ומספקת, להיעזר בצמחי מרפא המסייעים להרגעה, להרבות בפעילות גופנית המסייעת בהרפיה והוצאת אנרגיה, או להיעזר בטיפולי הידרותרפיה מרגיעים (טיפול במים) ועוד.

במקרים בהם המקור לכאבי הראש נובע מאורח חיים לקוי ניתן להיעזר גם בתזונאית אשר תבנה עבור החולה תפריט מאוזן ותואם. למשל הסובלים ממיגרנה נדרשים להפחית או אף להוציא לחלוטין מהתפריט סוגי מזונות הידועים כגורמים לכאבי ראש כגון: קופאין וכדומה.

במקרים בהם המקור לכאבי הראש נובע מבעיה אורטופדית, כגון לאחר תאונה ופגיעת צוואר, ניתן להיעזר בטיפולים כמו כירופרקטיקה, פיזיותרפיה, שיאצו, דיקור סיני וכדומה.

במצבים בהם המקור לבעיה הוא בעיה רפואית ישנם טיפולים תרופתיים שונים כמו תרופות לשיכוך כאבים או תרופות אנטי-דלקתיות.

כאב ראש הינו כאב מטריד, אשר אם הוא ממושך יש לגשת להיבדק ולקבל טיפול מתאים.

 

תגובה 1 בנושא “כאב ראש: הגורמים ודרכי הטיפול

 1. האם יכול להיות ששתיה רבה של קפה תגרום לכאבי ראש? אני שם לב שכאשר אני שותה הרבה כוסות קפה כואב לי הראש

סגור לתגובות.