כינים

כינים- כיצד נדבקים ואיך מטפלים?

כינים נחשבת לתופעה שכיחה מאד בגני הילדים ובבתי הספר. על פי מספרי הסטטיסטיקה, לשלושת רבעי הילדים יהיו כינים בשלב כזה או אחר. למרות שבעבר היה נהוג לחשוב כי הכינים הינם בעיה של לכלוך והיגיינה, כיום לא נראה כי יש ילדים אשר מחוסנים כנגד מכת הכינמת.

לרוב, הבעיה תיחשף ותתגלה יותר אצל בנות, בעלות שיער ארוך, ובעונת החורף יותר מאשר בקיץ. הכינים מופיעות בכל גיל, כולל בגיל מבוגר. עם זאת, כנראה עקב סיבות הורמונליות הן מעדיפות ילדים על פני מבוגרים. לרוב, אופי פעולתם של המבוגרים יחשוף אותם פחות להדבקות מאסיביות.

הבעיה החמורה בכינים היא עצם ההדבקה המהירה בין אדם לאדם. בעיה נוספת הוא קצב התרבותה המהיר. הכינה הבוגרת מטילה עד שש ביצים ביום, כלומר כ 50 עד 150 לכל אורך חייה. הכינה הינה פרזיט, אשר חיה לכל אורך חייה על שיער האדם, וניזונה מדמו במציצה כארבע עד חמש פעמים ביום. בעיות אלה מהוות אתגר וקושי לכל סוג טיפול אשר קיים או מנוסה על השיער.

בדרך כלל אבחון הכינים נעשה באופן קל, כאשר הראש מגרד מאד ונראים בו הכינים באופן בולט. למרות הסברות הרווחות, אין אדם אשר עמיד לנוכח הידבקות בכינים, גם לא נשים בעלות שיער צבוע.

 הטיפול בכינים

הטיפול בכינים הינו הכרחי בהימצאות כינים, מכיוון שתופעה זו מאד לא נעימה ונחווית כירידה באיכות החיים והפרעה בשגרה, עקב כל הגירודים הנלווים. הטיפול הינו הכרחי, גם משום שבעיית כינים אשר לא מטופלת עלולה להביא לסיבוכים חמורים יותר. הטיפול הטוב ביותר הוא מניעה וסירוק יומיומי במסרק סמיך בכדי להוציא את כל הכינים הנראות. יש הסוברים כי הכינים נדבקות ואוהבות דווקא שיער קצר ונקי, אשר קל מאד להיתפס ולהישאר בו.

 מעבר לכך יש גם תכשירים שונים, אשר חלקם מכילים רוזמרין כמניעה, חלקם מכילים זרחניים אורגנים, הנחשבים לרעילים וחלקם מכילים פירטרואידים, אשר הוא חומר העלול לעורר אלרגיות ותופעות לוואי שונות. מבוגרים יכולים לנסות לקחת כדורי קומפלקס B. חומר זה אשר העודפים שלו מופרשים דרך העור, נחשב לדוחה כינים וחרקים. עם זאת, לרוב, הטיפולים יעילים רק באופן חלקי ומחייבים חזרה לאחר פרק זמן של מספר שבועות. תסרוקת אסופה באופן מהודק לקרקפת הכולל עזרים כמו ג’ל או מתיחה אחרת בשילוב של סירוק יומיומי, בדרך כלל ייפתרו את הבעיה לאלתר.

 הסיכונים הכרוכים בהשארת כינים באופן לא מטופל

כינמת אשר לא מטופלת עלולה להוביל לתופעות וסיבוכים לא רצויים כמו זיהום בקטריאלי, ואף דלקת של הקרקפת. במקרים נדירים, בעקבות הגרד, ובתנאי היגיינה ירודים, הפצעים מזדהמים וגורמים להפרעה בבלוטות הלימפה. חייב להיות שילוב של סיטואציות שונות בכדי שכינים יוכלו להוות איזשהו איום ממשי. מעבר לבעיה זו, הטיפול נעשה בעקבות אי הנוחות הנגרמת מהגרד. גם לתכשירי הטיפול השונים, אשר חלקם כוללים חומרים הנמצאים בחומרי הדברה ישנם סיכונים ותופעות לוואי משל עצמם. במיוחד אצל ילדים, אשר מערכת החיסון שלהם נוטה להיות חלשה מאשר זו של המבוגרים.

 חלק מהבעיה בתכשירי הטיפול השונים היא שכינים מסוימות הצליחו לפתח מנגנוני עמידות כלפיהם, ולכן תכשירים אלה נמצאים כלא יעילים. יש להחליף את התכשירים השונים מדי תקופת זמן מסוימת. הצטברות חומרים, כמו חומרי ההדברה, בגופם של ילדים ומבוגרים עלולה לעלות את ההתנהגות האגרסיבית, שיתוק, העלאת חום הגוף, העלאת הסיכון ללוקמיה, כוויות ועוד. בעבר היה נהוג לטפל בכינים באמצעות נפט או ווזלין. שיטות אלו הוזנחו כיום כי הן מהוות סיכון ממשי על חיי המטופלים.