תסמיני גמילה והדרכים להקלתם

תסמיני גמילה והדרכים להקלתם

למרות שהפיתוי למצוא תרופה ביתית להקלה מתסמיני גמילה, ולהחלים מהתמכרות באופן עצמי גדול, הניסיון לעשות זאת עלול להיות מסוכן. מומלץ לפנות לאנשי מקצוע רפואיים ומומחים להתמכרות במרכזי גמילה, שמצוידים בכלים המתאימים ומסייעים בתהליך הגמילה והטיפול בתסמינים.

תסמיני גמילה קלים עשויים להשתפר תוך תקופת זמן קצרה, ותסמיני גמילה חמורים יותר כרוכים בטיפול מורכב. לכן, הטוב ביותר הוא לקבל תמיכה מקצועית של רופאים או מומחי התמכרות על מנת לבחור את שיטת הגמילה הטובה ביותר או לקבל את המינון הנכון של התרופות, עד השיבה לתפקוד תקין.

תסמיני גמילה נפוצים

התסמינים הבאים מוכרים בדרך כלל לאנשים שהפסיקו להשתמש בסמים, תרופות או חומרים כימיים ממכרים אחרים:

  • בחילות והקאות
  • עייפות
  • רעידות
  • נרגנות
  • כאבי בטן
  • נדודי שינה

תסמיני הגמילה דומים לתסמיני שפעת ורק לעיתים נדירות הם מסכני חיים, אך בשל הסיכוי לסיבוכים, והצורך בתמיכה, הגמילה במסגרת של מרכז מקצועי, מומלצת.

למידע על גמילה ממסיגריות לחצו כאן

מה קורה לאחר הגמילה?

לאחר תהליך הגמילה בפיקוח רפואי של מרכז גמילה, מומלץ לעבור טיפול פסיכולוגי להתמכרות. המטופלים משתתפים בפגישות אישיות ובמפגשי ייעוץ קבוצתי, על מנת לזהות את השורש להתמכרותם ולשנות התנהגות הרסנית.

באמצעות פעילויות יעוץ שונות, כגון שיעורים והרצאות, מטופלים בתהליך שיקום משנים את הדרך בה הם חושבים על המקור להתמכרותם. עם השגת ההבנה העמוקה לגבי הדרך בה גרמה להם ההתמכרות להתעללות אישית, וכיצד השפיעו חומרים כימיים על תפקוד מוחם, הם מסוגלים להשיב את השליטה לחייהם ולא לשוב אל ההתמכרות.

חשיבות תהליך השיקום

תהליך הגמילה חשוב היות והחלמה עצמאית בדרך כלל אינה אפשרית ואף מסוכנת. גמילה מהתמכרויות כרוכה בתמיכה ומשאבים מקצועיים על מנת להחלים באופן קבוע. התהליך מבוצע באמצעות שילובים שונים של טיפולים אשר מותאמים אישית לכל מטופל, והם כוללים טיפול של ייעוץ, לצד טיפולים הוליסטיים דוגמת יוגה או דיקור. לאחר הטיפול, יכולים המטופלים לשמור על תהליך ההתאוששות באופן קבוע באמצעות טיפול ומעקב תמידי.

התמודדות עם תהליך הגמילה

האתגר החשוב ביותר הניצב בפני אדם שעובר תהליך גמילה מהתמכרות לניקוטין, אלכוהול או סמים, הוא ההתמודדות עם התסמינים הנלווים. אין דרך להימנע מהתסמינים עצמם, אך טיפול מקצועי נועד להקל על התסמינים וללוות את המכור בתהליך עד לניקיון מוחלט של הגוף ושינוי התפיסה החשיבתית. הדרכים השונות להשגת הקלה בתהליך הגמילה הן:

תמיכה נפשית. חברים ובני משפחה הם חיוניים לתהליך הגמילה. הם מספקים תמיכה נפשית לצד הטיפול המקצועי אותו מקבל המכור מאנשי המקצוע ומהרופאים, על מנת לעבור את התהליך באופן הטוב ביותר הניתן.

טיפול תרופתי. נגמלים רבים מסתייעים בטיפול תרופתי או בעזרים רפואיים על מנת להקל על תהליך הגמילה, על תסמיני הגמילה ועל תהליך ניקוי הגוף מהרעלים.

פעילות גופנית. מסייעת לאספקת אנדורפינים, אדרנלין וחומרים נוספים לגוף, לשם השגת תחושה טובה והפחתת הצורך הפיזי בחומר הממכר.