לחיות עם אסתמה

לחיות עם אסתמה

אסתמה מאופיינת בקוצר נשימה, וצפצופים או שריקות בזמן נשימה. באופן כרוני האסתמה גורמת להיצרות של הסימפונות ומעברי האוויר באופן שמקשה על האוויר לצאת ולהיכנס לריאות. במקרה לחשיפה לחומרים אלרגנים, בעיקר במצב של התקף, תסמינים אלה עלולים להופיע באופן חמור יותר.

תסמיני האסתמה משפיעים על מיליוני אנשים, והם מהווים את אחד הגורמים המובילים והשכיחים ביותר להעדרויות מבית הספר והעבודה. לעיתים קרובות, ניתן לזהות דפוס משפחתי של האסתמה, ועל פי ארגון הבריאות העולמי, כמחצית מהמקרים הם תוצאה של רגישות גנטית וכמחציתם- תוצאה של גורמים סביבתיים. אין תרופה אופטימלית לריפוי האסתמה, אולם קיימים טיפולים יעילים זמינים למניעת התקפים. בכל מקרה, על חולה אסתמה להיבדק ולהיות במעקב של רופא מומחה איתו אפשר יהיה להתייעץ לגבי טיפול, והמשך מניעה.לחיות עם אסתמה

מהם הסימפטומים השכיחים של אסתמה?

רוב חולי האסתמה, הן הילדים והן המבוגרים יתלוננו מדי פעם על קושי נשימתי, אולם כאשר האסתמה הינה חמורה ולא מאוזנת, תלונות אלו יהיו תדירות יותר. הסימפטומים העיקריים הם צפצופים (שריקה בעת הנשימה), קוצר נשימה, כאב בחזה, ושיעול. באסתמה, תסמינים אלה יחמירו בשעות הלילה ושעות הבוקר המוקדמות. כמו כן, תסמינים אלה יחמירו בעת פעילות גופנית או לאחר חשיפה לאלרגן ( כמו אבק, פרוות בעלי חיים ועוד).

התקף אסתמה מאופיין בסימני האסתמה המוזכרים אשר נמשכים באופן חמור. בנוסף לתסמינים אלה, עלול החולה לחוות שיעולים אשר מחמירים ונהיים קבועים, חוסר נשימה המפריעה לאכילה, דיבור או שינה, נשימה מהירה, פעימות לב מהירות, גמגום, בלבול, תשישות או סחרחורת, שפתיים או אצבעות כחולות, ואף התעלפות. בזמן התקף, המשאף הטיפולי חייב להיות בהישג יד, כך שהוא יוכל לסייע במצב חירום.

מהן הסיבות והגורמים לאסתמה?

הסיבה המדויקת לאסתמה אינה ידועה עדיין במלואה, אולם סביר להניח כי ישנו שילוב של גורמים סביבתיים וגנטיים (ירושה). חשיפה לחומרים אלרגניים עלולה להחמיר מצב של אסתמה קיימת, או לגרום לסימפטומים אופיינים. האלרגיות השונות הינן ספציפיות לכל אחד, אולם הן מקיפות מגוון גדול של חומרים: החל מחומרים הנמצאים באוויר כמו קרדית האבק, נבגי עובש, חלקיקי פסולת ופרוות בעלי חיים, זיהום אוויר הכולל עשן וכלה ברגישות לתרופות מסוימות כמו חוסמי בטא, אספירין, איבופרופן ואחרים.

מספר גורמים נחשבים לגורמי סיכון אשר עלולים להחמיר תסמינים ולעודד התפחות אסתמה. גורמים אלה כוללים: גורמים גנטיים (במידה והאם או האס סובלים אף הם מתסמיני אסתמה), מצב אלרגי נוסף (כמו אטופיק דרמטיטיס, נזלת אלרגית), עודף משקל, עישון או חשיפה לעישון פאסיבי, חשיפה לאדי פליטה או סוגים אחרים של זיהום, חשיפה למפעלים מזהמים או כימיקלים המשמשים לחקלאות, מספרות או בפסי ייצור.

איך נראים החיים עם אסתמה?

בכדי לשלוט בתסמיני האסתמה, על החולה להקפיד על פגישות קבועות עם הרופא המטפל, ועל היענות לתכנית הטיפול. בכל מצב של החמרת התסמינים, יש לשקול שוב תכנית זו, ולבדוק תרופות חדשניות יותר או טיפולים מסוגים אחרים. שליטה טובה בתסמינים חשובה בכל גיל, גם ובעיקר בגילאי הילדות. חשוב לערב את הילד החולה בתכנית הפעולה, בתרופות הניתנות וביכולת לחיות ולהסתדר עם תסמיני האסתמה, על מנת לקבל היענות מקסימלית ותחושת שליטה במחלה.

רוב החולים יוכלו להסתדר עם התסמינים השונים, בזכות תרופות שונות הקיימות בשוק. אולם, מכיוון שבתקופות שונות יותאמו תרופות אחרות על פי איזון התסמינים וחומרתם, יש לשקול שוב ושוב את עלות התועלת המופקת מהתרופה הספציפית. ההמלצה היא שכל בני המשפחה, ובני הזוג יבינו את משמעויות התסמינים ומה ניתן לעשות בכדי לסייע לחולה בזמני חירום.

 

אולי יעניין אותך גם:

הפלה פרטית או הפלה ציבורית? זו דעתי