מטפלת ישראלית או עובדת זרה- במי לבחור?

הסוגים השונים של בתי אבות

קיימים סוגים שונים של בתי אבות וכן מחלקות שונות. כיצד ניתן להבדיל ביניהם וכיצד ניתן לדעת איזהו בית האבות המתאים ביותר עבור הקשיש?

 מהו בית אבות

בית אבות הינו סידור מגורים לגיל הזהב. אנשים רבים, בהגיעם לגיל הזהב, מחליטים לעזוב את ביתם ולעבור למגורים בבתי אבות. הסיבה העיקרית היא שהבית בו הם גרים לא מתאים לצרכים להם הם נזקקים לעת זקנתם. אפילו קשישים עצמאיים בהתנהלותם מתקשים לעלות במדרגות, לעמוד בתור של הסופר, ולצאת מן האמבטיה. בית אבות הינו מקום אשר מתאים את עצמו לצרכים של הקשיש. ישנה מעלית במקום או שהמגורים מתפשטים על מרחב אחד ללא מדרגות. ישנו מעקה לכל דבר, השירותים רחבים יותר וכדומה. בתי אבות מספקים תחת קורת גג אחת את כל הדרוש לקשיש: שמירה, מרפאה, צוות רפואי קבוע, חדר אוכל, חדר כושר, בריכה טיפולית, חוגי העשרה ופנאי, פעילויות תרבותיות, מפגשי חברה ועוד. מידע נוסף: בתי האבות במרכז מידע לגיל הזהב

 סוגים שונים של בתי אבות

 הסוג הראשון הינו בית אבות לעצמאיים אשר נותן מענה לקשישים עצמאיים בהתנהלותם וזקוקים בעיקר להגנה ופיקוח.  הסוג השני הינו בית אבות סיעודי אשר הינו למעשה בית חולים סיעודי שעוזר למקרים בהם הקשיש אינו מתנהל באופן עצמאי וזקוק לסיוע רפואי. בית אבות לתשושי נפש מעניק מקום לקשישים אשר הוגדרו כתשושי נפש כמו חולי דמנציה ואלצהיימר. לצערנו הזקנה לעיתים מביאה עימה הרבה קשיים ולכן בתי האבות השונים מתאימים את עצמם לצרכים השונים של הקשיש. לפי רמת התפקוד של הקשיש והמלצת רופא מתאימים את הקשיש למחלקה הנכונה. בית אבות עדנה לדוגמא הינו בית לעצמאיים ולתשושים.

כל בתי האבות נדרשים לרישיון הפעלה מתאים ולפיקוח שוטף של משרד הבריאות, משרד הרווחה.

לעומת בתי האבות השונים דיור מוגן הינו מסגרת מגורים לקשישים עצמאיים ברובם אשר מתגוררים ביחידות עצמאיות והדגש העיקרי בהם הינו הסביבה המוגנת לצד פעילויות חברתיות.

 בית אבות משולב

 בית אבות משולב הינו בית אבות אשר משלב בתוכו את שלל המחלקות: מחלקה לקשישים עצמאיים, מחלקה סיעודית ומחלקה לתשושי נפש. במקרים רבים, עם חלוף הזמן, גם קשישים עצמאיים יזדקקו לטיפול סיעודי או רפואי ולכן מקום אשר משלב בתוכו מספר מחלקות מאפשר לקשיש להישאר באותו מקום מגורים ולא לעזוב במקרים בהם מצבם מתדרדר.

 בחירת בית אבות

 כאשר בוחרים לגור בבית אבות חשוב להתאים את בית האבות לרמת תפקודו של הקשיש והתקציב הכלכלי. כמו כן חשוב לבחור בית אבות אשר יתאים באופיו ובאווירה שהוא משרה. ישנם בתי אבות הממוקמים בקיבוצים באזור שקט ופורח וישנם בתי אבות הממוקמים בעיר. חשוב שמיקומו הגאוגרפי של בית האבות יהיה קרוב לבני המשפחה

איך לבחור בית אבות?

רבים שואלים איך לבחור בית אבות? ההיצע הנרחב של בתי אבות והצורך להתאים את הבחירה הן מהפן התפקודי, כספי וחברתי אינה פשוט. לכן מומלץ לפנות לחברה המתמחה ביעוץ לבתי אבות אשר תסייע לכם לרוב ללא כל עלות לבחור את בית האבות המתאים.