הסיכונים בסוכרת הריונית

סוכרת הריונית - סיכוניםרוב הנשים שסובלות מסכרת הריונית יולדות תינוקות בריאים. אומנם, סכרת הריונית לא מאוזנת יכולה להוביל לרמות סוכר גבוהות בדם שיכולות לגרום למחלות ובעיות גם אצל האמא וגם אצל התינוק. סכרת הריונית לא מאוזנת אפילו מעלה את הסיכון לצורך בניתוח קיסרי על מנת ללדת בבטחה.

סיכונים שעלולים להשפיע על התינוק

אם האמא סובלת מ סכרת הריונית לא מאוזנת התינוק נמצא בסיכון מוגבר למצבים הבאים:

משקל לידה גבוה מדי– סוכר גבוה בדם של האם חוצה את השלייה לתוך הדם של התינוק. הסוכר הגבוה בדמו של התינוק גורם ללבלב שלו להפריש הרבה אינסולין. עודף האינסולין יכול לגרום לתינוק לגדול יותר מדי- מצב הנקרא “מקרוזומיה”. תינוקות גדולים מאוד (מעל 4-4.5 ק”ג) יכולים להיתקע בתעלת הלידה ובכך לגרום לפציעות גם לאם וגם לתינוק. על כן פעמים רבות מעדיפים ליילד אותם בניתוח קיסרי.

לידה מוקדמת וסיבוכים נשימתיים – רמת סוכר גבוהה מדיי בדם של האמא מעלה את הסיכון ללידה מוקדמת וליילוד התינוק לפני התאריך שהיה אמור להיוולד בו. לעיתים הרופא/ה ייזום השריית לידה מוקדמת על מנת להימנע ממצב שהתינוק גדול מדי למעבר בתעלת הלידה. תינוקות שנולדים מוקדם מדי יכולים לסבול ממספר בעיות שחלקן מופיעות בטווח המיידי וחלק ארוכות טווח.

אחת הבעיות המיידיות היא סיבוך נשימתי שבו לתינוק קשה לנשום ולקבל את החמצן שהוא צריך. זה קורה בגלל שהריאות של העובר לא התפתחו עד הסוף. חשוב לציין שתינוקות של אמהות עם סכרת הריונית לא מאוזנת יכולים לסבול מסיבוך נשימתי כזה גם אם נולדו במועד המתוכנן.

רמות סוכר נמוכות (היפוגליקמיה)- לפעמים תינוקות של אימהות עם סכרת הריונית מפתחת דווקא רמות נמוכות של סוכר (היפוגליקמיה) מיד אחר הלידה. זה קורה בגלל שהם התרגלו לייצר רמות גבוהות של אינסולין שמכניס את הסוכר לתאים.

במהלך ההיריון ביחד עם הרמות הגבוהות של האינסולין היו גם רמות גבוהות של סוכר אבל כעת אחר הלידה רמות האינסולין נותרו גבוהות בהעדר רמות גבוהות של סוכר. היפוגליקמיות ממשוכות עלולות לגרום לפרכוסים ובעיות רציניות אצל התינוק. לכן מקובל להאכיל אותם במהרה ואף לעיתים להזריק תמיסות נוזלים מיוחדות שמכילות סוכר לתוך הוריד.

סכרת מסוג 2 במהלך החיים הבוגרים– תינוקות של אמהות עם סכרת הריונית לא מאוזנת הם בסיכון גבוה יותר לסבול מסכרת והשמנת יתר בחיים שלהם כמבוגרים.

תמותה מוגברת– סכרת הריונית לא מאוזנת  קשורה בתמותה מוגברת של תינוקות לפני הלידה או בטווח המיידי אחריה.

סיבוכים שמשפיעים על האמא

סכרת הריונית לא מאוזנת מעמידה את האם במספר סיבוכים שמשפיעים על הבריאות שלה:

לחץ דם גבוה ורעלת היריון- סכרת הריונית לא מאוזנת קשורה ביתר לחץ דם ואפילו ברעלת הריון. רעלת היריון היא סיבוך רציני שגורם ללחץ דם גבוה מאוד וסימנים נוספים שיכולים להיות מסכני חיים גם לאם וגם לעובר.

סכרת עתידית- אמהות שסובלות מסכרת היריונית עלולות לסבול מהן שוב בהיריונות נוספים. בנוסף, הן בסיכון מוגבר לסבול מסכרת מסוג 2 בגילאים מבוגרים יותר. יש לציין שאם מבצעים בחירות בריאות יותר המובילות לאורח חיים מאוזן כגון תזונה נכונה והקפדה על אימון גופני ניתן להפחית במידה ניכרת את הסיכון לסכרת עתידית. מתוך הנשים עם סכרת היריונית שהגיעו למשקל אידיאלי אחריי הלידה והקפידו על אורח חיים בריא פחות מאחת מתוך ארבע פיתחו סכרת.

אולי יעניין אותך גם:

הפלה פרטית או הפלה ציבורית? זו דעתי