מטפלת ישראלית או עובדת זרה- במי לבחור?

מטפלת ישראלית או עובדת זרה- במי לבחור?

אנשים נכים, חולים או סיעודיים שאין באפשרותם להתנהל בחיי היומיום האישיים שלהם בכוחות עצמם זקוקים לא אחת לעזרה צמודה על ידי מטפלים סיעודיים. כאן בארץ ניתן להעסיק מטפלת ישראלית או עובדת זרה לסיעוד, אשר שוהה בארץ באופן חוקי ומכוונת לטיפול סיעודי. כמו בכל תחום אחר בחיים גם העסקה של עובדת זרה לסיעוד מחייבת את משפחת המטופל לקבל אישורים להעסקה ופנייה לחברות גיוס עובדים זרים אשר מוכרות בביטוח לאומי ובמשרד הפנים.

בישראל יש מכסה מסוימת לייבוא של עובדים זרים לסיעוד והיא מוגבלת בהתאם למספר הקשישים, הנכים והמוגבלים שזקוקים לטיפול סיעודי, לכן קשה להשיג אישורים וקשה למצוא עובדים. לעומת זאת כאשר מדובר במטפלים ישראליים קל יותר לפעול למען קבלת אישור העסקתם וזאת בהתאם לחוק סיעוד של ביטוח לאומי המאפשר לקבל גמלת סיעוד לזכאים לכך ואף שעות הסיעוד ניתנות ללא תשלום של הקשיש או של בן משפחתו.

העסקת מטפלת ישראלית  לעומת עובדת זרה אינה מאפשרת להעסיק אותה בעבודות משק בית נוספות כמו בישול וניקיון שהן מעבר לעבודות סיעוד.

ישראלית או זרה- ההבדלים

העסקת מטפלת ישראלית או מטפלת זרה לסיעוד  היא בהתאם לחוקי העבודה והמנוחה אותם חקקה המדינה, הן מבחינת שכר, זכויות סוציאליות, ימי מחלה וימי חופשה. עובדת זרה לסיעוד ניתן להעסיק בניקיונות, בבישולים וכדומה וכל מה שקושר לתחזוקת הבית.

מטפלת ישראלים המגיעה מכח גמלת סיעוד של ביטוח לאומי עובדת בבית הקשיש למספר שעות מוגבל בשבוע – לרוב בין 10-21 שעות בהתאם לזכאות ופתרון זה אינו נותן מענה מלא למי שזקוק לעזרה במשך כל או רוב שעות היממה.

לעומת זאת, עובדת זרה גרה בבית הקשיש יכולה לתת מענה מלא ולדאוג לבטיחותו של הקשיש וכן לתת מענה לקשישים סיעודיים.

מצב תפקודי של הקשיש

באופן עקרוני קשישי אשר הינו עצמאי לחלוטין או תשוש (זקוק לעזרה קלה בחלק מהפעולות) יכול להסתפק במטפלת ישראלית. למשל אם הקשיש זקוק לעזרה במקלחת, ליווי לפעילות או עריכת קניות – ניתן להסתפק במטפלת של ביטוח לאומי.

קשיש סיעודי לעומת זאת, זקוק לעזרה 24 שעות ביממה ואין מנוס אלא לקחת עובדת זרה או להעבירו לבית אבות סיעודי.

במקרים גבוליים ניתן להתחיל את הטיפול עם מטפלת סיעודית ישראלית ובמידה והמצב התפקודי מדרדר ניתן לקבל אישור להעסיק עובד זר.

בכל מקרה יש להתחשב בדעתו של הקשיש ולתת לו להיות מעורב בתהליך ובבחירה.

כך או כך, צריך מטפלת

בני משפחה של אדם סיעודי נתונים במצב שבו הם מוכרחים למצוא מטפלת סיעודית, אחרת הם עצמם ייאלצו לעצור את חייהם ולטפל ביקירם. אי לכך הצורך במטפלת הוא הכרח ולא זכות. רק מטפלת סיעודית מקצועית ומסורה מסוגלת לתת לאדם הסיעודי את הטיפול המסור והטוב ביותר בצורה מיידית ואינטנסיבית. מידע נוסף: העסקת עובדת זרה באתר סביבה תומכת.