איך אפשר לחיות עם קרוהן ולהמשיך בחיי השגרה

איך אפשר לחיות עם קרוהן ולהמשיך בחיי השגרהקרוהן היא מחלת מעי דלקתית. זוהי דלקת כרונית אשר גורמת לתופעות כמו כאבי בטן קשים, שלשולים, צורך בהגעה לשירותים לעיתים תכופות, דימום רקטאלי ועוד תופעות לא נעימות.

אצל מרבית החולים המחלה באה לידי ביטוי בהתלקחויות עם הפוגה ביניהן ולא בפעילות רציפה. זאת כמובן בתנאי שישנו טיפול תרופתי מתאים במחלה. איך להתמודד עם המחלה כך שלא תשבש את שגרת החיים?

טיפול מניעתי ארוך טווח

כאמור, מחלת הקרוהן כמו מחלות מעי דלקתיות אחרות מגיעה לרוב בהתקפים ולא בפעילות רציפה. עם זאת, חשוב לקבל טיפול מניעתי ולא לטפל רק בהתקפים עצמם. טיפול תרופתי מתאים וארוך טווח יאריך את תקופת ההפוגה בין התקף להתקף עד העלמת ההתקפים כמעט לחלוטין.

ריבוי התקפים, מעבר לסבל שהם גורמים בטווח הקצר, יכולים לגרום לנזק בטוח הארוך כמו הצטלקות המעי וחסימתו, מה שיעלה את הסיכוי לצורך בניתוחים. חשוב להתמיד בלקיחת התרופות גם בעת הפוגה מתוך הבנה שהמחלה היא כרונית ואינה חולפת. עוד על טיפול תרופתי לחולי קרוהן

שילוב הגורם הרגשי בתוך הטיפול

טיפול במחלת הקרוהן צריך להיות טיפול הוליסטי ולכלול בתוכו היבטים שונים. מלבד טיפול תרופתי, מומלץ לכלול בתוך הטיפול גם את ההיבט הרגשי. העובדה שהמחלה מתפרצת בהפתעה עלולה לגרום לחולה להימנע מסיטואציות שונות כמו פעילויות ושהיה במקומות ציבוריים ובאופן כללי לסטרס.

לסטרס ישנה גם השפעה על מערכת העיכול באמצעות לחץ  בטני הגורם לכאבי בטן וצורך להתרוקן. הדבר יכול להחמיר את ההתקפים עוד יותר. לכן, מתן סיוע ותמיכה נפשית חשובים מאוד. זיהוי מוקדם של , הימנעות וחרדה וטיפול בהם יאפשר לחולה לשמור על שגרת חייו.

תזונה מתאימה ושתיה לעיתים קרובות

בכל מחלה הקשורה למערכת העיכול צריך החולה להקפיד על תזונה מתאימה שאינה מעודדת דלקות והתלקחויות של המחלה. ירקות ופירות במצב טרי, למשל, הנחשבים למזונות מעולים בדרך כלל עלולים לעודד התקף בגלל התאית שבהם.

כך גם מזונות העשירים בסיבים תזונתיים. ניתן וכדאי לאכול ירקות מבושלים כמו קישואים או דלורית. אלה מתקבלים גם אצל חולי הקרוהן. חשוב להקפיד על שתיה. בניגוד למה שחולים רבים חושבים, שתיה מרובה לא גורמת לשלשולים אלא להיפך- מונעת מצב של התייבשות במצב של התקף ושלשולים מרובים. את החוסרים הנוצרים בתזונה בעקבות הימנעות ממזונות מסוימים מומלץ להשלים באמצעות תוספי תזונה המכילים ויטמינים שונים ומינרלים כמו מגנזיום, ברזל, אבץ וסידן.

למצוא את הרופא המתאים ולשתף

כיוון שקרוהן היא מחלה כרונית, חשוב שילווה את החולים רופא המומחה בתחום ומעבר לכך- רופא שחשים בנוח לשתף אותו במתרחש. חשוב שחולה יהיה בעל מודעות מלאה לתסמיני המחלה הבאים אצלו לידי ביטוי, לתדירות ולסימנים המקדימים וישתף את הרופא בכל פרט. גם הרופא הטוב ביותר לא יכול לדעת מה מתרחש אצל חולה ללא תיאור מקיף ממנו.

להפחית עישון ושתיה

עישון ידוע כגורם המגביר את קצב ההתלקחויות של המחלה. מעבר להתקפים עצמם, התרופות הנלקחות בזמן ההתקפים מחלישות את מערכת החיסון עוד יותר, מה שמקרב את ההתקף הבא. מומלץ לעשות כל שניתן בכדי להיגמל מעישון או לפחות להפחית את התדירות.

גם שתיית אלכוהול מעודדת דלקת במעי ומחלישה את מערכת החיסון. כמו בעישון, מומלץ להימנע מאלכוהול לחלוטין או לפחות להפחית את תדירות השתיה.

להקשיב לגוף ולתת לו להתאושש לאחר התקף

חולה קרוהן חייב להיות קשוב לגוף, לזהות איתותים, גם אם חלשים, של הגוף לקראת התקף ולעשות כל שניתן בכדי למנוע את ההתקף או להחליש את עוצמתו. בנוסף חשוב להיות קשובים לגוף גם לאחר התקף.

לא כדאי לחזור מהר מדי לשגרה מבחינת פעילות וגם מבחינה תזונתית. ישנם חולים שמפצים את עצמם על זמן ההתקף במזון המעודד התקפים. לאחר ההתקף חשוב לאכול מזון קל שמיטיב עם המערכת כמו פירה, ביצים או לחם.

אולי יעניין אותך גם:

התמוטטות עצבים – למה לא מדברים על זה?