רשלנות רפואית בהריון ובלידה

רשלנת רפואית בהריון ובלידה – מתי כדאי לתבוע

רשלנות בלידה נטענת בדרך כלל בגלל שיקול דעת מוטעה לגבי שיטת הלידה או ביצוע של הלידה באופן לא מקצועי.

רשלנות בהריון קמה כאשר לא נמצאו מומים מולדים בעובר כתוצאה ממחלה גנטית, תסמונת כרומוזומלית, וכולי, וכאשר לא מפנים את האישה לבדיקות מתקדמות ובדיקות גנטיות, על אף חשד למום .

 נזקים מוחיים או נזקים פיזיים ליילוד בשל רשלנות בהיריון או בלידה, הם חלק מהמקרים בהם יש לתבוע בגין רשלנות רפואית.

 רשלנות רפואית בהריון

 הריון בסיכון גבוה

כאשר האישה נמצאת בהריון בסיכון, על הרופא המטפל לעקוב באופן מיוחד ומוגבר אחרי בריאותה ובריאות העובר. מדובר בנשים שסובלות ממחלות כרוניות, סוכרת הריונית, הריון בגיל מבוגר, היסטוריה רפואית, וגנטיקה משפחתית שיש בה חשד להיווצרות מומים אצל העובר. כאשר הרופא מתרשל בכל הקשור להיריון בסיכון גבוה, קמה עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית.

גם כאשר ההיריון הופך למסוכן וקיים חשש לחייה של האישה או לעובר, והרופא אינו מעדכן את האישה באפשרות להפסיק את ההיריון  – קמה עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית.

אי זיהוי שיתוק מוחין

שיתוק מוחין היא תסמונת חמורה שמשפיעה על יכולת התנועה, שמיעה, דיבור, מערכת העצבים, וכולי.  במקרים מסוימים של תינוקות שנולדים עם שיתוק מוחין, נובע הדבר כתוצאה מרשלנות במעקב ההיריון.

כאשר לא זיהו בבדיקות מתקדמות במהלך ההיריון שהעובר סובל משיתוק מוחין, ולאישה לא ניתנה אפשרות להפסיק את ההיריון – מדובר ברשלנות רפואית.

אי זיהוי פיגור שכלי

פיגור שכלי כמו תסמונת דאון אפשר לגלות בבדיקות גנטיות. רשלנות רפואית יכולה להתרחש במקרה ששוגים בפענוח בדיקות האולטרא סאונד, ומוותרים על בדיקות גנטיות.

אי זיהוי תסמונת דאון

תסמונת דאון ניתנת לאבחון בבדיקות מתקדמות כמו בדיקת מי שפיר ובבדיקות גנטיות. כאשר לא הפנו את האישה לבצע בדיקות על אף היותה בקבוצת סיכון (גיל , גנטיקה) יתכן ומדובר ברשלנות רפואית.

כמו כן אם על אף סימנים מחשידים באולטרא סאונד לא היפנו אותה לבצע סקירת מערכות מורחבת, ביצעו את הבדיקות או את הפענוח באופן שגוי, קמה עילה להגשת תביעה.

לסיכום: ניתן לסכם שכאשר  הרופא אינו מפנה את האישה לבצע בדיקות מתקדמות, בדיקות גנטיות, או כאילו שאינן כלולות בסל הבריאות, למרות סימנים מחשידים או אפיונים מיוחדים של ההיריון, ועקב כך נגרם נזק לאישה או ליילוד – מדובר ברשלנות רפואית.

רשלנות בלידה

מדובר במקרים בהם התנהלה הלידה באופן שאינו מקצועי, הרופא לא נמצא למרות שנדרשה נוכחותו,  הצוות הרפואי לא נתן דעתו לתלונות האישה, התעלם ממצוקת העובר, לא התייחס למנח העובר, טעה לגבי שיטת הלידה, וכולי.

אי זירוז לידה או זירוז שלא לצורך

יש מקרים בהם אי החשת הלידה עלולה לגרום לאישה נזק ולעלות בחייו של העובר. מדובר במצב בו עבר זמן ההיריון, הלידה מתנהלת לאט מידי, מסתבכת,  או כאשר העובר מגלה סימני מצוקה. כאשר לא מבוצע זירוז של הלידה למרות צורך אמיתי בכך, ונגרם נזק לעובר- קמה עילה לתביעת רשלנות רפואית.

עם זאת, היה ואין הצדקה אמיתית לזירוז, ובכל זאת זרזו את הלידה, ועקב כך נגרם נזק –קמה  עילה לרשלנות רפואית בלידה.

לידה מכשירנית

כאשר יש מצוקה עוברית, האישה לא מצליחה לחלץ את התינוק בלידה טבעית, או שהיא סובלת ממחלה, עולה החלטה במקרים רבים ליילד בלידת מכשירים – לידת ואקום או מלקחיים.

לידת מכשירים דורשת מיומנות וניסיון. כאשר מתבצעת לידה כזו באופן רשלני עלולים להיגרם נזקים קשים לעובר ובין היתר, דימומים במוח, שברים בגולגולת, פגיעה בעצבי הפנים, וכולי. מקרים כאילו עלולים להסתיים בתוצאות קשות של פיגור, שיתוק וכולי.

גם האישה עלולה לסבול מנזקים ובין היתר קרעים בצוואר הרחם, שטפי דם,  דלקות בשלפוחית השתן, וכולי. מקרים אילו עלולים להיות בגדר רשלנות רפואית.

ניתוח קיסרי

איחור בהחלטה ליילד את האישה בניתוח קיסרי, או לחילופין ביצוע ניתוח קיסרי שלא לצורך, או ניתוח קיסרי שהתנהל ברשלנות וגרם לנזק– יכול להיות עילה לתביעת רשלנות רפואית בלידה.

 כאשר לא מתייחסים לכך שהעובר נמצא במנח עכוז ולא מתכוננים מראש ליילד את האישה בלידה קיסרית – יתכן ומדובר ברשלנות רפואית בלידה.

הוצאת השליה

רשלנות בכל הקשור להוצאת השליה לאחר הלידה – מצב מסכן חיים ופוגע ביכולת ללדת – עלולה להיות עילה לתביעת רשלנות.