רשלנות רפואית

רשלנות רפואית – גם רופא יכול לטעות

בשנים האחרונות, עלתה באופן ניכר, המודעות לנושא הרשלנות הרפואית והדבר בא לידי ביטוי בשני אופנים: ראשית, יותר ויותר אנשים הופכים להיות מטופלים אקטיביים, השואלים שאלות ופונים לקבלת חוות דעת נוספת. שנית, נפגעי רשלנות רפואית, פונים לקבלת ייעוץ משפטי ומגישים תביעות לפיצויים.

מהי רשלנות רפואית?

כל טיפול רפואי, אשר חרג מסטנדרט הטיפול הסביר וגרם לנזק פיזי משמעותי למטופל, הוא רשלנות רפואית. הקביעה, האם טיפול רפואי הוא רשלני או לא, אינה תלויה בשביעות רצונו של המטופל מן הטיפול, אלא בשאלה, האם כל רופא סביר אחר, היה נוהג באותו אופן, באותן הנסיבות. למשל, מטופל מגיע אל הרופא ומתלונן על סימפטומים, המקימים חשד למחלה מסוימת. הנוהל במצב כזה, דורש הפניית המטופל לבדיקות שונות, על מנת לאשש או להפריך את קיומה של המחלה. הרופא אינו מפנה לבדיקות ובכך, גורם לאבחון מאוחר של המחלה.

המטופל מגיש תביעה לפיצויים, על הנזקים שנגרמו לו כתוצאה מהאבחון המאוחר, אותו היה ניתן למנוע, לו היה הרופא מפנה את המטופל לבדיקות הדרושות, עת שהתלונן על הסימפטומים. בית המשפט בוחן, האם כל רופא סביר אחר, היה מפנה את המטופל לבדיקות הנ”ל ומונע בכך את האבחון המאוחר והנזקים שנגרמו בעקבותיו.

דוגמאות לרשלנות רפואית:

רשלנות רפואית, מתרחשת בכל ענפי הרפואה ולמרבה הצער, לעיתים רבות, היא גורמת לנזקים פיזיים קשים למטופלים. במקרים חמורים ביותר, היא עלולה אף לגרום למות המטופל, למשל, במצבים של אבחון מאוחר של סרטן, מחלה אשר בה הגילוי המוקדם, הוא קריטי להחלמה.

להלן מספר מקרי דוגמא לרשלנות רפואית:

  1. רשלנות בטיפול שיניים: יכולה להתבטא באי אבחון של מחלת חניכיים, במתן תרופה לא נכונה, בביצוע רשלני של עקירה, טיפול שורש וכיו”ב.
  2. טיפול אסתטי רשלני: למשל, הגדלת חזה, בה נבחרו שתלים לא מתאימים למטופלת, או ניתוח לייזר להסרת משקפיים, אשר בוצע בהעדר מיומנות.
  3. רשלנות רפואית בלידה: העדר מעקב ראוי אחר מצב היולדת, בחירה לא נכונה בשיטת הלידה וכיו”ב.

הגשת תביעה

הנזקים מהם סובל הנפגע מרשלנות רפואית, יכולים להיות קשים מאוד: לגרום לו לכאבים עזים, ולפגוע בפרנסתו של המטופל ובאיכות חייו. אולם, נזקים אלו הם ברי פיצוי והנפגע יכול להגיש תביעה לבית המשפט ולקבל פיצוי כספי המשקף את חומרת הנזק שנגרם לו.

הגשת התביעה חייבת להיעשות על ידי עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית, רצוי בעל ניסיון בתביעות בתחום הרפואי המדובר. עם כתב התביעה, תוגש חוות דעת של מומחה רפואי, התומכת בטענת הרשלנות הרפואית. זו תנמק מדוע הטיפול שניתן לתובע, היה רשלני וחרג מסטנדרט הטיפול הסביר. כמו כן, יראה המומחה הרפואי את הקשר הסיבתי בין הטיפול לנזק, כך שאם הנתבע ינסה לטעון כי נזקי התובע, נגרמו בשל אירוע אחר, טענתו תידחה.

הנתבע מגיש חוות דעת רפואית מטעמו ובית המשפט, מכריע בין שתי חוות הדעת. הכרעה זו, גם תקבע האם התביעה תתקבל או תידחה. בית המשפט גם רשאי למנות מומחה מטעמו, היה והוא מתקשה להכריע בין חוות הדעת שהוגשה מטעם התובע, לבין חוות הדעת שהוגשה על ידי הנתבע.