התמוטטות עצבים – למה לא מדברים על זה?

לחץ ומתח לאורך זמן ידועים כמשפיעים מאוד על האדם ועלולים לפגוע בו בדרכים שונות ומגוונת,התמוטטות עצבים - למה לא מדברים על זה? הם מסוג הדברים אשר מהווים טריגר למגוון מחלות ובעיות שונות הן פיסיות והן נפשיות ורגשיות. אדם הנמצא תחת שחיקה, עומס ולחץ לאורך זמן, אדם שחווה טראומה עוצמתית כמו אובדן, פעמים רבות יכול להגיע למצב בו הוא קורס מבחינה נפשית מה שמוכר לרבים מאיתנו כהתמוטטות עצבים.

מהי התמוטטות עצבים? וכיצד היא באה לידי ביטוי?

התמוטטות עצבים היא אוסף של תסמינים שונים הכוללים בין היתר תסמינים פיסיים כמו בעיות בקצב הלב בעיקר דופק גבוה, סחרחורות, כאבי בטן מלווים בשלשולים והקאות, עייפות רבה, קשיים בשינה ועוד, ותסמינים נפשיים ורגשיים כמו חרדה, פחדים, בעיה בתפקוד המיני או אובדן החשק המיני, קשיים בהתמודדות עם משימות יום יומיות שגרתיות, בעיות הירדמות, התכנסות והתרחקות מאינטראקציות חברתיות ומשפחתיות, עצבנות, התפרצויות כעס, דכאון עמוק, רגשות אשם, תחושת בדידות, בכי תמידי, אפטיות, מאניה, הזיות, צריכת סמים ואלכוהול בכמויות מוגזמות ועוד. כאשר התסמינים הם חמורים כמו הזיות, שימוש קיצוני בסמים ואלכוהול חשוב לפנות באופן מידי לטיפול מקצועי ולא להזניח זאת.

עומס ולחץ במשך תקופה ארוכה, תחושות של דיכאון או חרדה במשך זמן רב, התמודדות עם טראומות קשות כמו אובדן של מישהו קרוב ומצבים שונים כלליים אשר גורמים לשחיקה נפשית של האדם יכולים להביא אנשים למצב של התמוטטות עצבים.

האם ניתן לטפל בהתמוטטות עצבים? אם כן, כיצד?

משום שהתמוטטות עצבים אינה מקבלת התייחסות אמיתית בספרות מקצועית והיא למעשה מוגדרת באופן כללי כמצב בו האדם מתמוטט מבחינה נפשית ופיסית, טיפול במצב כזה מתייחס לתסמינים מהם סובל האדם. בהתאם לדרך שההתמוטטות באה לידי ביטוי, כך האדם יקבל טיפול ממוקד בתסמינים שלו. למשל לרוב האנשים כן תומלץ מנוחה וניתוק מלא מהיום יום ומהמצבים המלחיצים שהביאו לאותה התמוטטות נפשית, לקחת פסק זמן ולהתאושש. במידה ויש חרדות או דיכאון עמוק יתכן ותהיה המלצה של רופא על נטילה של תרופות מתאימות כדי לתתן מענה נקודתי, מידי ומהיר.

טיפול שהוא יותר ארוך טווח קיימת המלצה לשלב טיפול פסיכולוגי בעיקר בשל הצורך לשוחח עם איש מקצוע, לשתף ולפרוק דברים. יש אנשים אשר מחלת נפש מתפרצת אצלהם לאחר התמוטטות העצבים כמו סכיזופרניה, מאניה דפרסיה וכדומה אז כדאי לשקול טיפול פסיכיאטרי כולל אשפוז. חשוב לא להזניח את הטיפול באדם אשר חווה התמוטטות עצבים ולתת לו מעבר לתמיכה המקצועית תמיכה אישית משפחתית וחברתית.

מדוע יש קשר שתיקה סביב התמוטטות עצבים?

למה אנשים מפחדים לדבר על זה? התמוטטות עצבים הינה אירוע קשה וטראומתי בפני עצמו אשר מובילים אליו מגוון אירועים אותם חווה האדם במהלך חייו. כפי שסביב נושא של מחלות או בעיות נפשיות יש המון הסתרה, פחד ותחושת בושה גם נושא של התמוטטות עצבים מהווה משבר שרבים מפחדים לדבר עליו פן יסתכלו עליהם בעין עקומה, יתייגו אותם כחולי נפש, ימנעו ממגע איתם וכדומה. משום שלחברה “קל” יותר להתמודד עם מחלות פיסיות, מחלות נראות לעין בעוד שמחלות נפש גורמות לאנשים רבים לנוע באי נוחות, עובר המסר כי למחלות נפש, לבעיות נפשיות, לקשיים רגשיים לא תמיד יש מקום בחברה ולכן אנשים רבים אשר חווים התמוטטות עצבים פעמים רבות יעדיפו להסתיר זאת ולא לדבר על זה, כמו שאנשים אשר בדיכאון או סובלים מבעיות נפשיות אחרות לעיתים יעדיפו להצניע את הבעיה שלהם, לא לדבר עליה מהחשש של איך הסביבה תסתכל עליהם.

אולי יעניין אותך גם:

גורמים ודרכי טיפול בכאבי ראש

פרקינסון – שלבי התפתחות המחלה

תפקוד מיני לקוי בקרב גברים – יש מה לעשות!